Centrum Sportów Zimowych w Małym Płaszowie coraz droższe

Nie ma pieniędzy, aby okolice Płaszowa stały się zimowym sercem Krakowa. Kwota, jaką miasto zarezerwowało na to przedsięwzięcie, obecnie jest niewystarczająca. W magistracie przyznają, że przyszłość centrum zależy od możliwości pozyskania środków finansowych oraz aktualnej sytuacji budżetowej miasta.

Całoroczne Centrum Sportów Zimowych miałoby powstać w rejonie ulic Lipskiej i Myśliwskiej. W skład obiektu mają wchodzić m.in. dwa baseny, lodowisko, góra saneczkowa, wielofunkcyjna hala sportowa, sale fitness oraz kawiarnia.

 – Planowany obiekt będzie łączył w sobie wiele funkcji i stworzy szerokie możliwości uprawiania sportu i rekreacji. Stok narciarski może w razie potrzeby przemienić się w górkę saneczkową. Z oświetlonej, 700-metrowej trasy biegowej skorzystają – w zależności od pory roku – narciarze, rowerzyści, amatorzy jazdy na nartorolkach oraz biegacze – opisuje projekt urząd miasta. 

Centrum Sportów (nie tylko) Zimowych. Kraków zyska obiekt, jakiego nie ma w Polsce

W ramach realizacji budowy Centrum Sportów Zimowych powstać ma też, dla obsługi nowego obiektu, układ drogowy łączący ulicę Myśliwską z ul. Korbońskiego. Planowany jest również parking podziemny na około 90 miejsc postojowych.

W 2019 roku opracowano koncepcję projektową, a w 2020 roku ukończono dokumentację projektową. W lipcu 2021 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił przetarg na budowę centrum w rejonie ulic Lipskiej i Myśliwskiej. Zakładany budżet – niespełna 61 mln zł – okazał się zbyt mały. Dwie złożone oferty przekroczyły 100 mln zł (104,4 mln zł i 109,1 mln zł). ZIS zamierzał przeznaczyć na zadanie kwotę tylko 60 mln zł dlatego podjęto decyzję o unieważnieniu postepowania. 

Od tego czasu kolejnej próby znalezienia wykonawcy już nie było.  Środków na powstanie centrum nie ma też w projekcie budżetu miasta na 2023 rok. Jak tłumaczy magistrat, aktualnie nie ma również możliwości pozyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), ponieważ warunki tego programu na to nie pozwalają. Nie można również wpisać do Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF) środków zewnętrznych, na które nie została podpisana umowa.

Natomiast 29 maja 2024 roku złożono wniosek aplikacyjny o dofinansowanie realizacji zadania w formie dotacji celowej w wysokości 14 000 000 zł ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którym dysponuje Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach programu „Sportowa Polska – program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – edycja 2024”.

Aktualna wartość szacunkowa inwestycji określona we wniosku o dofinansowanie wynosi około 130 000 000 zł. „Zmiana związana z zapewnieniem środków finansowych w 2025 roku na realizację przedmiotowego zadania musi zostać przeanalizowana w kontekście aktualnej sytuacji finansowej Miasta Krakowa” – wyjaśnia prezydent Aleksander Miszalski.

Patrycja Bliska 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie