Chcą likwidacji spółki i drugiej miejskiej telewizji. Każdy może ich poprzeć

Ruszyła oficjalna zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie likwidacji spółki Kraków5020 i prowadzonej przez nią platformy cyfrowej Hello Kraków, która zyskała nazwę drugiej miejskiej telewizji. Podpisy można składać elektroniczne. Spółka Kraków5020 m.in. zarządza Centrum Kongresowym ICE.

Formalnie to nie jest uchwała, na mocy której spółka Kraków5020 i jej telewizja zostaną zlikwidowane. To jedynie ustalenie kierunków dla prezydenta w zakresie takiej likwidacji. Decyzję i tak musi podjąć prezydent Jacek Majchrowski i nie musi dostosować się do uchwały, o ile ona zostanie przyjęta przez radnych.

„Funkcjonowanie spółki Kraków5020 pochłania dziesiątki milionów złotych, a wydane pieniądze nie przynoszą mieszkańcom żadnych wymiernych pożytków. Szczególny sprzeciw budzą gigantyczne nakłady na drugą miejską telewizję, jej wyposażenie, studio nagrań i obsługę. Szczególny sprzeciw budzą gigantyczne nakłady na drugą miejską telewizję i studio nagrań. Trudno uwierzyć, że bliskie bankructwa miasto, które nie jest już w stanie finansować wielu swoich zupełnie podstawowych zadań, może tak nieodpowiedzialnie wydawać pieniądze” – czytamy w uzasadnieniu do obywatelskiego projektu uchwały. Jej inicjatorem jest komitet zawiązany przez Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków oraz inicjatywy Akcja Ratunkowa dla Krakowa oraz Alternatywa Młodych dla Krakowa.

– Dwa tygodnie czekaliśmy aż urząd zamieści projekt na swojej stronie, co było konieczne do rozpoczęcia zbiórki podpisów. Nasza inicjatywa została już jednak wreszcie opublikowana i teraz każdy mieszkaniec Krakowa może kilkoma kliknięciami przyczynić się do wyłączenia drugiej miejskiej telewizji oraz likwidacji spółki Kraków5020, która kosztuje miasto dziesiątki milionów złotych – zachęca Krzysztof  Kwarciak ze Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!

– Poparcie naszej inicjatywy uchwałodawczej jest bardzo proste i zajmie co najwyżej kilkadziesiąt sekund. Poprzez profil zaufany, podpis kwalifikowany bądź e-dowód podpisuje się nasz projekt uchwały na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Na tej stronie znajduje się również treść tego dokumentu. Ważny podpis pod inicjatywą mogą składać  osoby zameldowane oraz dopisanie do spisu wyborców bez zmiany meldunku – tłumaczy Tomasz Pytko z Alternatywy Młodych dla Krakowa.

– Liczymy na to, że uda się zebrać wymagane minimum 300 podpisów jak najszybciej – a im więcej, tym lepiej. To kolejna okazja dla mieszkańców i mieszkanek Krakowa, żeby wyrazić swoją opinię na temat zarządzania miastem – dodaje Joanna Malita-Król z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Podpis pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie liwkidacji spółki Kraków5020 można złożyć TUTAJ.

(GS)

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie