Co z Igrzyskami Europejskimi w Krakowie? Decyzja już za kilka dni

Czy Igrzyska Europejskie odbędą się w Krakowie? A może rząd i samorząd województwa małopolskiego pozbędzie się naszego miasta jako głównego organizatora tej imprezy? Decyzje mogą być znane już za kilka dni. Na 6 marca zaplanowane jest spotkanie władz Krakowa z Europejskim Komitetem Olimpijskim. Do spotkania wicepremiera Jacka Sasina i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego może dojść 8 marca.

Na pytanie, czy Igrzyska Europejskie odbędą się w Krakowie, czy też nie, prezydent Jacek Majchrowski odpowiada: bardzo chciałbym to wiedzieć. Być może prezydent dowie się już za kilka dni. 6 marca odbędzie spotkanie władz Krakowa z Europejskim Komitetem Olimpijskim. Dwa dni później zaplanowane jest spotkanie prezydenta Jacka Majchrowskiego i wicepremiera Jacka Sasina, pełnomocnika rządu ds. Igrzysk Europejskich. Prezydent Krakowa zaznacza jednak, że to terminy wstępne.

Od 1,5 roku nie możemy się doprosić o specustawę. Najpierw muszę mieć gwarancje finansowe ze strony rządu, by móc zaproponować Radzie Miasta wyłożenie pieniędzy na organizacje igrzysk – mówił prezydent Majchrowski w piątkowej rozmowie transmitowanej na Facebooku. Podkreślał też, że powinna to być specustawa podobnej do tej na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, która pozwalała na przyspieszenie przygotowań, które już są opóźnione.

Na sugestię, że marszałek małopolski Witold Kozłowski stwierdził, iż igrzyska mogą się odbyć bez Krakowa, prezydent Majchrowski odparł, że sam wskazał takie miejsce i organizatora – Łososina Dolna. Z kolei na uwagę, że nawet bez udziału władz miasta niektóre dyscypliny i tak zostaną rozegrane w Krakowie, prezydent zauważył, że wtedy miejskie obiekty będą wynajmowane organizatorom igrzysk.

Jacek Majchrowski zaznaczał, że Igrzyska Europejskie w Krakowie są potrzebne miastu, bo mogą być zastrzykiem finansowym dla firm obsługujących to wydarzenie, który pozwoli odbić się po zastoju spowodowanym epidemią koronawirusa.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie