Co za metamorfoza! Zielony plac Grzegórzecki na miarę XXI wieku, przyjazny dla krakowian i klimatu (galeria)

Musisz przeczytać

Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął pracę nad koncepcją zagospodarowania terenów przy Hali Targowej. Zamiast betonozy zieleń – tak niedługo ma wyglądać okolica.

„Zapnijcie pasy. Niedługo podobną, mega zieloną metamorfozę zobaczycie w sercu Krakowa” – napisał na Twitterze Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

ZZM pracuje nad koncepcją, która zakłada, że przystanek kolei aglomeracyjnej przy Grzegórzeckiej stanie się jednym z ważniejszych centrów przesiadkowych. Poza zmianami w komunikacji planowane jest zwężenie ulicy do jednego pasa dla samochodów oraz zasadzenie drzew i krzewów w okolicy.

Zielony plac Grzegórzecki ma stanowić łącznik plant Dietlowskich oraz plant Daszyńskiego – stanowiąc kontynuację zielonej, przyjaznej przestrzeni publicznej. Posadzenie 112 sztuk drzew, akcenty wodne, rysunki przebiegu koryta Starej Wisły w nawierzchni – wszystkie te elementy mają podkreślić historię tej przestrzeni, nadając jej wyjątkowy charakter.

Projekt zakłada przystosowanie placu do zmieniającego się klimatu – m.in długich okresów suszy i upalnego lata. Lepsze przystosowanie do takich zjawisk będzie możliwe dzięki zaplanowanym rozwiązaniom technicznym, jak wiaty przystankowe w formie  zielonych „lejków”, zbierających wodę deszczową, która będzie magazynowana w zbiornikach pod nawierzchnią i wykorzystywana do nawadniania roślin, grupa drzew, które pozytywnie na siebie oddziałują, wzmacniając się wzajemnie, dzięki temu są odporniejsze na zmiany klimatu.

Zielony plac Grzegórzecki

Zielony plac Grzegórzecki

Miasto zamierza też postawić na zrównoważony transport: priorytetem jest komunikacja zbiorowa wraz z bezpieczną i wygodną infrastrukturą rowerową oraz pieszą.

Co dalej z Halą Targową? Istniejący targ zostanie przykryty zielonym dachem. Takie rozwiązanie pozwoli na „podwójne” wykorzystanie przestrzeni. Na poziomie zero nadal będzie funkcjonowało targowisko, natomiast zadaszenie będzie pełniło funkcję dodatkowego, zielonego placu miejskiego. 

„Ważnym dla miasta jest utrzymanie funkcji handlowej, która zbudowała tożsamość tego miejsca, dlatego trwają rozmowy z handlowcami, korzystającymi na co dzień z tej przestrzeni. Wspólnie z nimi projektanci będą wprowadzać korekty do projektu, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie pojawiają się przy okazji wprowadzanych zmian w tym rejonie” – czytamy na oficjalnej stronie miasta.

(ko, Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej i krakow.pl)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca