Córka Jerzego Treli odebrała za ojca dyplom Honorowego Obywatela

W środę, 8 czerwca 2022 roku, na sesji Rady Miasta Krakowa dyplom dla Honorowego Obywatela Miasta Krakowa śp. Jerzego Treli odebrała jego córka – Monika Trela. Radni przyznali zaszczytny tytuł wybitnemu krakowskiego aktorowi kilka tygodni temu. Kilka dni później Jerzy Trela zmarł i nie zdążył odebrać okolicznościowego dyplomu.

Laudację na cześć Honorowego Obywatela Miasta Krakowa Jerzego Treli wygłosił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Każdy teatr, w którym grał Jerzy Trela, stawał się teatrem narodowym – podkreślał prof. Majchrowski. I przypominał, że Jerzy Trela był jednym z najwybitniejszych aktorów krakowskich. – Był nie tylko znakomitym aktorem, ale dobrym i i ciepłym człowiekiem – mówił prezydent Krakowa. – W jego osobie łączyła się znakomitość ze skromnością – dodawał.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Krakowa dla Jerzego Treli - wręczenie dyplomu córce Monice Treli

Zdjęcie 1 z 11

Już pojawiają się pierwsze pomysły na upamiętnienie wybitnego krakowskiego aktora. Chodzi o zadedykowani mu jednej z ławek na krakowskich Plantach. Petycję w tej sprawie zainicjował Damian Herbowicz, przewodniczący Stowarzyszenia Wsparcia Inicjatyw Obywatelskich, asystent społeczny posła PO Aleksandra Miszalskiego. Autorzy petycji chcą, by w pierwszej kolejności na jednej z ławek pojawiła się tabliczka upamiętniająca Jerzego Trelę. Ale ich zdaniem na ławeczce powinien pojawić się posąg aktora, nawiązujący do granej przez niego postaci w filmie „Anioł w Krakowie”.  Jerzy Trela zagrał w tym filmie kloszarda, który przygarnia do siebie Anioła Giordano (granego przez Krzysztofa Globisza) zesłanego w ramach pokuty z nieba na ziemię.

(GEG, fot. Andri Rafael)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie