Czy spacery podczas pandemii są bezpieczne? Ekspert wyjaśnia

Piękna pogoda zachęca do wyjścia na pole. Czy opuszczenie mieszkania w trakcie pandemii jest bezpieczne?

Patrząc za okno wszyscy mamy ochotę wyjść i skorzystać z pięknej pogody. Czy spacer w trakcie pandemii może być bezpieczny? Ekspert wyjaśnia, że tak, ale jest kilka warunków, które należy spełnić.

– Nie mamy zakazu opuszczania mieszkania, oczywiście poza przypadkami kwarantanny. Możemy wychodzić, czy to to sklepu czy na spacer. Oczywiście w taki sposób, by nie spotykać się w dużych grupach – mówi na antenie TVN24 immunolog i ekspert ds. zakażeń, Paweł Grzesiowski.

– Wirus przenosi się drogą aerozolu rozpryskiwanego na odległość około dwóch metrów. Jeżeli spacerujemy, jeździmy, na rowerze w pojedynkę we dwie osoby to nie jest to problem. Jeśli jednak spacer ma polegać na grupowych spotkaniach przy trzepaku czy ogródku jordanowskim to właściwie zaprzeczamy aktualnie obowiązującym zaleceniom – dodaje Grzesiowski.

Grzesiowski twierdzi, że warto czasem wyjść, ale trzeba to robić jak najrzadziej i z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Jeśli więc na spacer to nie do zatłoczonego parku. Najlepsze są miejsca odosobnione. Jeśli ktoś ma samochód, może udać się wprost spod domu do podmiejskiego lasu.

ml, TVN24

Zobacz także