Czy szkoły w Krakowie zostaną zamknięte z powodu koronawirusa?

fot. Lupuca via Foter.com
Prezydenci największych miast spotkają się w środę 11 marca 2020 roku, by wypracować stanowisko w sprawie funkcjonowania oświaty w sytuacji zagrożenia epidemią koronawirusa. Być może wtedy zapadnie decyzja o odwołaniu lekcji w szkołach. Na razie Kraków zawiesza tylko zajęcia na basenach.
 
– Od czwartku do odwołania zawieszone zostaną zajęcia nauki pływania w szkołach – poinformowała radnych z Komisji Edukacji wiceprezydent Anna Korfel – Jasińska. Przypomniała, że premier Mateusz Morawiecki stwierdził, iż będą kolejne ograniczenia.
 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dyrektorzy szkół mogą sami występować do Urzędu Miasta z wnioskiem o zamykanie szkół. – Dyrektorzy wstrzymują się z decyzjami w tej sprawie. Czekają na rozwój sytuacji. – Żaden formalny wniosek o zawieszenie zajęć w szkołach nie wpłynął do urzędu – powiedziała wiceprezydent.
 
Według Ewy Całus, dyrektor Wydziału Edukacji, minister edukacji ma możliwość zamykania szkół, a tym samym zmienić kalendarz roku szkolnego, np. przesunąć termin zakończenia roku szkolnego. Na razie prezydent Poznania rekomendował zamykanie szkół w stolicy Wielkopolski, decyzje ostateczne podejmują dyrektorzy placówek.
 
Z kolei prezydent Gdańska  Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że w środę 11 marca planowane jest spotkanie prezydentów największych miast i być może wtedy samorządowcy przedstawią stanowisko w sprawie funkcjonowania oświaty w sytuacji zagrożenia koronawirusem.
 
– Zamknięcie szkół w Krakowie jest bardzo prawdopodobne – zawyrokował radny Łukasz Wantuch. Rodzice dzwonią do Wydziału Edukacji i pytają, kiedy szkoły zostaną zamknięte. – Obawy zgłaszają też nauczyciele, którzy boją się chodzić do szkoły – powiedziała Agata Tatara, przewodnicząca Komisji Edukacji.
 
GS

Zobacz także