Czym są i do czego służą styczniki?

Stycznik to elektryczny łącznik mechanizmowy. Jest podstawowym elementem instalacji elektrycznej. Jego zadanie polega na włączaniu i wyłączaniu prądu w obwodzie elektrycznym. Styczniki są chętnie wykorzystywane, ponieważ dają możliwość zdalnego sterowania. To doskonałe rozwiązanie wykorzystywane w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu lub jest on utrudniony.

Budowa stycznika

Podstawowe elementy stycznika to oczywiście styki. Jednak to nie wszystko. Pozostałe elementy składowe stycznika to cewka, rdzeń, komory gaszeniowe łuku elektrycznego, sprężyny stykowe oraz podstawa izolacyjna. Wielu producentów oferuje styczniki z dodatkowymi akcesoriami jak np. ochronniki przeciwprzepięciowe czy blokady zatrzaskowe.

Styczniki składają się zazwyczaj z dwóch par styków w różnych położeniach: styków głównych, które przewodzą oraz wtyków pomocniczych. Można je wykorzystać do przekazania dodatkowych informacji, np. o pracy urządzenia lub podłączenia sygnalizatorów. Cewka włącza się w momencie dostarczenia do niej prądu o odpowiednim napięciu i powoduje zamknięcie syków głównych.

Jakie są rodzaje styczników i gdzie je się wykorzystuje?

Na rynku występują różne rodzaje styczników. Są one dopasowane do konkretnych potrzeb i miejsc, w których będą wykorzystywane. W sklepie TME.eu znajdziesz m.in.:

  • styczniki AC (prądu przemiennego) – najczęściej wykorzystywane są w domach jednorodzinnych, miejscach pracy lub budynkach użytku publicznego – wszędzie tam, gdzie znajdują się urządzenia elektryczne i silniki;
  • styczniki DC (prądu stałego) – stosowane są w automatyce przemysłowej, fotowoltaice, dźwigach i podobnych urządzeniach – doskonale radzą sobie nawet w przypadku dużych napięć;
  • styczniki modułowe – to tradycyjne styczniki zamknięte w modułowej obudowie, dzięki czemu mają większą odporność mechaniczną. Wykorzystywane są w przemyśle produkcyjnym, maszynach budowlanych czy branży motoryzacyjnej;
  • styczniki pomocnicze – ich działanie przypomina przekaźniki. Stosowane są zazwyczaj w układach oraz panelach sterowania, ponieważ pozwalają na regulowanie pracy urządzeń i przekazywanie informacji o pracy urządzenia.

Nie wiesz, jakiego stycznika potrzebujesz? A może masz dodatkowe pytania? Zadzwoń, napisz e-mail lub odwiedź nas w punkcie stacjonarnym, a nasz doradca pomoże Ci wybrać odpowiedni element instalacji elektrycznej. Doradcy z TME.eu są do Twojej dyspozycji.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie