Darmowa komunikacja miejska. Tak powinno być przez cały rok?

Dzisiaj jeździmy komunikacją miejską bez biletu. 22 września przypada Europejski Dzień bez samochodu. W autobusach i  tramwajach  nikt nie sprawdza biletów. Czy taki dzień  powinien zamienić się w komunikację bezpłatną przez cały rok? Taki postulat zgłosiła min. Partia Razem, która pod hasłem „Nie karm Putina, wsiądź do autobusu!” postuluje  wprowadzenie  programu darmowej komunikacji miejskiej w miastach wojewódzkich. 

Z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności Kraków zachęca do zostawienia auta w garażu albo na parkingu. Można przesiąść się do komunikacji miejskiej, która dziś jest całkowicie za darmo.

 – Europejski dzień bez samochodu, to międzynarodowa kampania proekologiczna, która ma zachęcić do zmiany nawyków związanych z podróżowaniem. Zachęcamy Was to przesiadki do komunikacji miejskiej, tym bardziej, że dziś jest ona bezpłatna we wszystkich trzech strefach biletowych w aglomeracji – informuje MPK w Krakowie.

Do akcji po raz kolejny włączyły się Koleje Małopolskie przygotowując specjalną ofertę z tej okazji. „Małopolski bilet bez samochodu” będzie dostępny w czwartek od godziny 0:00 do 23:59. Jego koszt to 1 zł. Bilet będzie obowiązywać zarówno w pociągach Kolei Małopolskich, jak i autobusowych liniach dowozowych realizowanych przez tego przewoźnika na terenie całego województwa.

Bezpłatna przez cały rok?

W Krakowie  w przeszłości pojawiały się postulaty darmowej komunikacji przez cały rok, na wzór estońskiego Tallina. W tym mieście wprowadzono ją w styczniu 2013 roku, na fali obietnic kandydata na burmistrza. Po 9 latach okazało się, że żaden z zakładanych celów tej operacji – np. ograniczenie ruchu samochodowego w centrum – nie został zrealizowany.

Wg badań Królewskiego Instytutu Technologicznego w 2013 roku komunikacją miejską do i z pracy podróżowało w Tallinie 41 proc. osób, a samochodem 43 proc. W 2019 roku z autobusów, trolejbusów i tramwajów korzystało już tylko 36 proc. mieszkańców stolicy, a własny samochód wybierało aż 46 proc. Liczba pasażerów w darmowej komunikacji wzrosła, ale wsiedli do niej piesi, nie kierowcy. Przypisuje się to jednak polityce miasta, które niewiele zrobiło, by inaczej niż przez darmową komunikację, zachęcić ich do porzucenia aut.

Putin a darmowa komunikacja w Krakowie

„Nie karm Putina, wsiądź do autobusu!” – przekonuje Partia Razem i postuluje wprowadzenie program darmowej komunikacji miejskiej w miastach wojewódzkich. To sposób na zmniejszenie zużycia paliw kopalnych, konieczne w obliczu kryzysu energetycznego spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę.

Lewica opowiada się za wprowadzeniem embarga na paliwa kopalne z Rosji. Według Lewicy badania pokazują, ze takie rozwiązanie popiera większość  Polaków.

– Nasz postulat jest prosty: apelujemy do rządu o dopłaty do biletów miejskich w aglomeracjach. Musimy zachęcić ludzi do tego, żeby przesiedli się do autobusów. I właśnie dlatego bilety powinny być za darmo – powiedziała posłanka Paulina Matysiak Matysiak i zaznaczyła, wiązałoby się to też z  uniezależnieniem energetycznym od Rosji – Nie możemy zapominać, że poza wojną w Ukrainie i sankcjami wobec rosyjskiego reżimu mamy też kryzys klimatyczny. Żeby skłonić ludzi do przesiadania się z prywatnych aut w tramwaje czy autobusy, państwo musi stworzyć ku temu odpowiednie warunki. To obowiązek państwa, bo mniejsze zużycie paliwa to dzisiaj polska racja stanu – wyjaśniła Matysiak.

Brakuje kierowców

Darmowa komunikacja wiązałyby się z potrzeba zorganizowania większej ilości kursów. Już teraz jednak MPK ma problem z realizacją wszystkich zaplanowanych kursów. Od wakacji krakowskie MPK nie realizowała wszystkich kursów autobusowych, co spowodowane było brakiem kierowców. Prezes MPK Rafał Świerczyński przyznał, że spółka ma problem z pozyskaniem nowych kierowców. Braki kadrowe spowodowały zawieszenie funkcjonowania trzech linii, skrócenie części tras, a także zmiany częstotliwości kursów, głównie w pobliżu linii tramwajowych co ostatecznie przełożyło się, że na ulice Krakowa wyjechało o 25 autobusów mniej niż według przedwakacyjnego rozkładu jazdy.

Dzieci i młodzież za darmo ( ale nie w wakacje)

Obecnie prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacje miejska mają uczniowie szkół podstawowych. Uczniowie zwolnieni są  z konieczności zakupu biletu w  przejazdach liniami dziennymi i nocnymi komunikacji miejskiej.  Bezpłatne przejazdy obowiązują  w roku szkolnym, od 1 września do 30 czerwca. Dotyczy to uczniów krakowskich szkół podstawowych, a także  uczniów szkoły podstawowej zlokalizowanej w obszarze objętym integracją międzygminną, na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

Pojedziemy za darmo kiedy jest…smog

Bezpłatna komunikacja w czasie smogu obejmuje wszystkie osoby korzystające z komunikacji miejskiej w Krakowie. Informacje o jej wprowadzeniu, w związku z przekroczeniem norm stężenia pyłu zawieszonego PM10, są publikowane na stronach internetowych miasta. Bezpłatna komunikacja jest wprowadzana na jedną dobę, w godzinach 00.00–24.00. Zasady jej wprowadzenia opierają się na codziennej prognozie jakości powietrza, dotyczącej kolejnej doby. Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysyłana do Urzędu Miasta Krakowa.

(Jarek Strzeboński)

 

Najnowsze

Co w Krakowie