Do krakowskiego szpitala trafiły dzieci z ostrym zapaleniem wątroby

Na oddział pediatryczny szpitala Żeromskiego w Krakowie przyjęto już dziewięcioro dzieci z ostrym zapaleniem wątroby – informuje TVN24.

U niektórych dzieci przebieg jest łagodniejszy, inne przechodzą tę chorobę ciężej. Są raporty ze świata, że niektórzy pacjenci nawet umierają z tego powodu, potrzebne są przeszczepy wątroby. U nas na szczęście takich przypadków nie było, choć kilkoro dzieci mierzyło się z ciężkim przebiegiem – powiedziała w rozmowie z tvn24.pl doktor Lidia Stopyra, ordynator oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii w szpitalu specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Według niej na razie nie wiadomo, jak rozprzestrzenia się ta choroba, stąd konieczność izolowania pacjentów.

Zdaniem cytowanego przez tvn24.pl profesora Krzysztofa Pyrcia,, wirusologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przyczyną ostrych zapaleń wątroby u dzieci może być przechorowanie koronawirusa. – Dotychczasowe wskazówki wynikające z badań sugerują, że albo jest to zakażenie wirusem SARS-CoV-2, które w ten sposób objawia się u dzieci długoterminowo, albo infekcja adenowirusem u osób, które przeszły wcześniej COVID-19. Te dwie hipotezy są teraz najpoważniej brane pod uwagę, ale pozostałych nie możemy wykluczyć – powiedział tvn24.pl prof. Krzysztof Pyrć.

(red)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie