Miasto sprzedaje pokój z kuchnią. Cena za 17 metrów to tylko część kosztów

Nie tylko deweloperzy oferują klitki. Wkrótce pod młotek trafi pokój z łazienką znajdujący się w zasobach mieszkaniowych miasta Krakowa. Cena wywoławcza za 17 metrów kwadratowych to aż 205 tys. złotych, czyli ponad 12 tys. złotych za metr.

Chętni będą, choć pokój z kuchnią wymaga kosztownego generalnego remontu, ale znajduje się w ścisłym centrum miasta – w kamienicy przy ul. Zyblikiewicza 5. Termin licytacji nie jest jeszcze znany, można się jej spodziewać dopiero za kilka miesięcy.

Zgodę na sprzedaż lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku przy ul. Zyblikiewicza 5 musi wyrazić jeszcze Rada Miasta. Trudno spodziewać się innej decyzji, bo miasto nie może zaoferować takiego mieszkania jako lokalu komunalnego, bo nie spełnia on wymogów dla mieszkania. Sprzedaż wydaje się najlepszym rozwiązaniem. „Z uwagi na znaczne koszty remontu lokalu oraz niski standard jest on zbędny dla udzielenia pomocy mieszkaniowej i został wytypowany do sprzedaży w trybie przetargu” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, która wkrótce trafi do radnych.

Nabywca stanie się właścicielem lokalu nr 62A, położonego na pierwszym piętrze, w piątej klatce budynku przy ul. Zyblikiewicza 5. Lokal o powierzchni 16,99 m kw. to tylko dwa pomieszczenia – pokój i łazienka. Nieruchomość wyposażona jest w instalacje: elektryczną, wodno – kanalizacyjną, które wymagają wymiany. Zachował się piec kaflowy, który służył ogrzewaniu, ale trzeba wykonać nowy system ogrzewania. Lokal wymaga przeprowadzenia generalnego remontu, na który trzeba uzyskać zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. W trakcie remontu należy zachować i poddać konserwacji oryginalne elementy wyposażenia – chodzi o dębowy parkiet, piec kaflowy z kafli przedwojennych, stolarkę okienną, framugi i futryny drzwiowe.

Kamienica przy ul. Zyblikiewicza 5 jest jednym z najbardziej znanych budynków w Krakowie. Została wzniesiona w 1920 roku jako budynek dla pracowników Banku PKO. W budynku jest aż 221 lokali mieszkalnych oraz 7 lokali użytkowych. Kamienica ma sześć kondygnacjach nadziemnych, jest podpiwniczona, poddasze jest częściowo użytkowe i mieszkalne.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie