Dokąd na grzyby w okolicach Krakowa?

Sezon grzybobrania powoli dobiega końca, wciąż są jednak miejsca, do których warto wybrać się na wycieczkę i – jeśli szczęście dopisze – wrócić z koszykiem świeżych grzybów. Oto kilka z nich.

Październik to wciąż dobry czas dla grzybiarzy. Może nie znajdziemy już tylu maślaków, kurek albo prawdziwków, łatwiej za to znaleźć późnojesienne grzyby: podgrzybki, rydze, opieńki. W brzozowych zagajnikach wciąż rosną koźlarze, zwane potocznie kozakami. Gdzie zatem na zbiory?

Las Wolski
Może to dla wielu zaskoczenie, ale w najbardziej znanym krakowskim kompleksie leśnym można liczyć na całkiem dobre zbiory. W bukowym drzewostanie znajdziemy przede wszystkim podgrzybki. Warto też podnieść głowę nieco wyżej i oglądać pnie drzew – na niektórych z nich rośnie żółciak siarkowy, mało jeszcze znany, ale bardzo smaczny grzyb jadalny.

Dolina Będkowska
Na grzybobranie w tę okolicę można dojechać choćby i autobusem MPK (linia nr 310 do Będkowic). Podobno szczególnie łaskawe dla grzybiarzy są lasy w północnej części doliny, od Jaskini Łabajowej do skały o malowniczej nazwie Dupa Słonia. Oczywiście by znaleźć podgrzybki i opieńki trzeba zboczyć z głównej ścieżki w kierunku porastających zbocza doliny bukowych lasów.

Okolice Skały – lasy między wsiami Sobiesęki i Tarnawa
Kilka kilometrów za Skałą, wzdłuż drogi z Sobiesęków do Tarnawy, znajdziemy zwarty kompleks leśny. W mieszanym lesie rosną drzewa iglaste i liściaste, co tworzy idealne warunki dla wielu gatunków grzybów. Prawdziwki, podgrzybki, rydze, opieńki – wszystkie je można znaleźć w tych okolicach.

Okolice Olkusza i Kluczy
Wielu grzybiarzy mówi, że te tereny to prawdziwe grzybowe eldorado. Osiek, Bukowno, Jaroszowiec, Klucze, Kwaśniów – we wszystkich tych miejscach leśne parkingi co weekend pełne są aut należących do pasjonatów grzybobrania. W sosnowych lasach można o tej porze upolować zwłaszcza podgrzybki, sporo jest też opieniek miodowych porastających stare pnie drzew.

Kosz opieniek miodowych (fot. Szymon Gatlik)

Myślenice – Pasmo Uklejnej
Wznoszące się nad myślenickim Zarabiem pasmo Uklejnej (677 m n.p.m.) dobrze znane jest grzybiarzom. Podczas wysypu grzybów łatwo tu o prawdziwki i podgrzybki, a na wilgotnych leśnych polanach, zwłaszcza w dolnej części góry, łatwo o bogate zbiory rydzów. A wszystko to o zaledwie pół godziny drogi od Krakowa.

Lipnica Murowana
Dla tych którzy gotowi są wybrać nieco dalej, polecam lasy w okolicach Lipnicy Murowanej. Przed tą miejscowością warto zatrzymać się w lasach w okolicach Kamieni Brodzińskiego, sporej wielkości piaskowcowych skał. Na równie dobre zbiory można liczyć w lasach na południe od centrum Lipnicy, w okolicach przysiółka Księży Potok. To jednak tereny dla wytrawnych grzybiarzy, którzy gotowi są w tym dużym kompleksie leśnym spędzić nawet kilka godzin. Nagrodą za trud będzie jednak kosz pełen prawdziwków i podgrzybków.

UWAGA! Pamiętajcie, by zbierać tylko te grzyby, co do których jesteście pewni, że można je zjeść bez ryzyka dla Waszego zdrowia. Jeśli macie wątpliwości, można poradzić się na jednej z grup dla grzybiarzy (na przykład na grupie Grzybing – identyfikacja), a jeśli nadal nie jesteście przekonani, zawsze lepiej zbiory wyrzucić, niż ryzykować zatrucie. Pamiętajcie także, że zbieranie grzybów na terenach objętych ochroną przyrody (np. w parkach narodowych) jest zabronione.

Szymon Gatlik
Przewodnik kulinarny i winiarski, miłośnik lokalnej kuchni, członek Slow Food International, międzynarodowej organizacji dbającej o “dobre, czyste i sprawiedliwe” jedzenie. Ekspert programu Polskie Skarby Kulinarne. Jest m.in. autorem tras kulinarnego zwiedzania Krakowa i jedynym certyfikowanym przewodnikiem po krakowskiej winnicy Srebrna Góra
.

Zbiory podgrzybków (fot. Szymon Gatlik)

Najnowsze

Co w Krakowie