Kup sobie samochód elektryczny, państwo zwróci ci część pieniędzy

Musisz przeczytać

Chcesz dostać dotację na zakup samochodu elektrycznego lub wodorowego? To już możliwe! Od 12 lipca osoby fizyczne mogą składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wnioski o dofinansowanie zakupu samochodów zeroemisyjnych – elektrycznych i wodorowych. Możliwa do uzyskania dotacja to 18 750 złotych, a w przypadku rodzin wielodzietnych – nawet 27 000 zł.

Dotacje do zakupu samochodów elektrycznych i wodorowych można uzyskać w ramach programu „Mój elektryk”. Program daje osobom fizycznym możliwość otrzymania z NFOŚiGW bezzwrotnej dotacji do zakupu fabrycznie nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1, których cena (koszt nabycia) nie przekracza 225 000 zł. Dotacja wynosi do 18 750 złotych. W przypadku rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci (posiadających Kartę Dużej Rodziny) dofinansowanie może sięgnąć 27 000 zł. A do tego takiej rodziny nie dotyczy limit cenowy kupowanego auta.

Uruchomiony w poniedziałek 12 lipca b.r. w NFOŚiGW nabór wniosków od osób fizycznych potrwa do 30 września 2025 r. albo do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. Na dotacje do zakupu elektryków jest do 100 mln złotych.

„Procedura ubiegania się o dotację przez osoby fizyczne jest prosta, szybka i odbywa się online przy minimum formalności. Zainteresowana osoba powinna jedynie przygotować wniosek o dofinansowanie i złożyć go w NFOŚiGW w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD)” – informuje fundusz. Generator wniosków dostępny jest pod adresem: http://gwd.nfosigw.gov.pl.

– Dofinansowanie dla nabywców indywidualnych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta. Aby ją uzyskać, wystarczy przedstawić fakturę zakupu i przejść kilka prostych kroków w formularzu online – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.

Jeszcze w lipcu 2021 ruszy nabór na banki, które będą dystrybuowały dopłaty do leasingu. Po finalizacji tego procesu wnioskodawcy nie będący osobami fizycznymi zyskają możliwość ubiegania się o dofinansowanie więcej niż jednego pojazdu, a wysokość dotacji uzależniona zostanie od rodzaju auta i przewidywanego przebiegu. Dofinansowanie zakupu pojazdów dostawczych kategorii N1 wyniesie nawet 70 tys. zł. Warunkiem będzie zadeklarowanie średniorocznego przebiegu powyżej 20 tys. km. Na dopłaty do umów leasingu elektryków firmowych trafi 400 mln zł.

Program „Mój elektryk” będzie realizowany do 2026 r., przy czym zawieranie umów potrwa do 31 grudnia 2025 r., a okres wydatkowania środków – do 30 czerwca 2026 r.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca