Droga Królewska – szlakiem najważniejszych zabytków Krakowa

Droga Królewska to niezwykła historyczna trasa turystyczna, która stanowi prawdziwe kompendium wiedzy o Krakowie. Wiedzie przez najcenniejsze skarby królewskiego miasta – zabytkowe dziedzictwa narodowe będące świadkami najważniejszych wydarzeń z historii Krakowa gdy był on stolicą Polski. Kiedyś było to miejsce uroczystych procesji, marszów koronacyjnych i procesji pogrzebowych. Monarchowie, wybitni goście, zagraniczni wysłannicy i bohaterowie narodowi maszerowali od kościoła św. Floriana aż do Zamku Królewskiego na Wawelu, wśród wiwatujących mieszkańców i władz Krakowa. Pomimo że dziś monarchów już nie ma, trasa wciąż jest niezwykle popularna i codziennie przyciąga tysiące odwiedzających.

Plac Matejki – dawne miasteczko Kleparz

Punktem wyjścia dla Drogi Królewskiej jest dzisiejszy Plac Jana Matejki. W dawnych czasach było to centrum średniowiecznego miasteczka Kleparz – małego węzła handlowego sąsiadującego ze Starym Miastem. W XIII wieku w wzniesiono tam kościół św. Floriana (jednego z głównych polskich świętych patronów), w którym  złożono jego relikwie. Za czasów królewskich, z Placu Matejki wyruszało na Wawel większość procesji pogrzebowych.

Punktem centralnym Placu Matejki jest Pomnik Bitwy pod Grunwaldem, wzniesiony w 1910 r., w 500. rocznicę zwycięstwa króla Władysława II Jagiełły nad Zakonem Krzyżackim. Dziś pomnik jest ulubionym miejscem młodych skateboardzistów.  W XIX wieku wybudowano na placu kilka imponujących budynków, takich jak siedziba Akademii Sztuk Pięknych.

Na Placu Matejki poznasz też historię majestatycznego Barbakanu, który w dawnych czasach był wyjątkowo zaawansowaną technologicznie fortyfikacją – nigdy przez nikogo nie zdobytą. Dzisiaj krakowski Barbakan stanowi jedną z zaledwie trzech takiego typu fortyfikacją w całej Europie, a jego stan wciąż nie pozostawia nic do życzenia.

Spod Barbakanu Droga Królewska poprowadzi Cię do Bramy Floriańskiej, przez którą niegdyś wkraczały uroczyste procesje. Była to główna brama miejska, która  jako jedyna nie została rozebrana podczas XIX-wiecznej modernizacji Krakowa. Po przejściu przez ulicę Floriańską i minięciu słynnej Bazyliki Mariackiej, Droga Królewska dochodzi do centralnego placu w mieście.

Rynek Główny i ulica Grodzka

Rynek Główny w Krakowie jest jednym z największych i najstarszych rynków w Europie. Również za czasów średniowiecznych cieszył się ogromnym uznaniem i renomą, stanowiąc wizytówkę Krakowa. Tak jak dziś pełen jest turystów, kiedyś był pełen kupców z całej Europy. Na rynku, który wyznacza połowę Drogi Królewskiej,  znajdziesz zabytki o niezwykle cennej wartości historycznej. Legendarne Sukiennice, będące serem Krakowa, były kiedyś ogromnym, średniowiecznym centrum handlowym. Pomimo, że zostały odnowione w XIX wieku, wciąż zachowały swój zjawiskowy renesansowy wystrój. Dziś można tam kupić mnóstwo lokalnych pamiątek, takich jak ubrania, biżuterie, ręcznie robione ozdoby drewniane, jak i obowiązkowe breloczki, magnesy i pluszowe smoki wawelskie. Warto zajrzeć też na piętro Sukiennic, na którym znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. W podziemiach słynnej budowli chowa się kolejna niespodzianka, która będzie świetnym uzupełnieniem Drogi Królewskiej.  Podziemia Rynku to jedno z najciekawszych muzeów w Krakowie. Jest to niezwykła rekonstrukcja średniowiecznego Krakowa, którą zaprezentowano w postaci interaktywnych wystaw i hologramów.

Królewska trasa poprowadzi Cię następnie obok kościoła św. Wojciecha, malutkiej XIII-wiecznej świątyni. Kościół wyznacza początek długiej ulicy Grodzkiej, która  łączy Rynek Główny ze Wzgórzem Wawelskim. Biegnie po przekątnej, co stanowi wyjątek od reguły – Rynek Główny został zaprojektowany w taki sposób, że wszystkie ulice (oprócz Grodzkiej)  prowadzą do niego prostopadle.

Ulica Grodzka zaprowadzi Cię na Plac Wszystkich Świętych, na którym zobaczysz dwie wyjątkowe budowle. Kościół św. Franciszka z Asyżu jest pięknym przykładem architektury gotyckiej, ozdobionej arcydziełami sztuki witrażu Stanisława Wyspiańskiego. Tuż obok kościoła znajduje się Pałac Wielopolski, renesansowy pałac miejski, który w 1865 r. został przekształcony w ratusz. Idąc ulicą Grodzką miniesz  jeszcze dwa piękne kościoły. Pierwszy z nich to zjawiskowy barokowy kościół świętego Piotra i Pawła, wzorowany na słynnym Il Gesù w Rzymie. Kolejny to kościół św. Andrzeja, przykład warownej sakralnej budowli, który do dziś przetrwał praktycznie w niezmienionym, romańskim kształcie.

Wzgórze Wawelskie

Na końcu ulicy Grodzkiej zahaczysz jeszcze o ulicę Kanoniczą (jedną z najładniejszych uliczek w mieście) i znajdziesz się u podnóży słynnego Wzgórza Wawelskiego. Jest to już ostatni punkt Drogi Królewskiej, ale przez wielu uważany za najważniejszy. Miejscem docelowym trasy jest oczywiście Zamek Królewski na Wawelu, tzw. perła Renesansu. Jest to siedziba pierwszego polskiego władcy i wielu jego następców. Ciężko przecenić historyczną i polityczną rolę, jaką budowla odegrała w dziejach Krakowa i całej Polski. Wewnątrz znajdują się m. in. Komnaty Reprezentacyjne, Prywatne Apartamenty Królewskie czy Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Warto wybrać się na zwiedzanie Zamku Królewskiego, które można wybrać jako dodatkową opcję podczas zwiedzania Krakowa z przewodnikiem. Kolejnym ważnym obiektem na Wzgórzu jest przepiękna Katedra Wawelska – miejsce pochówku polskich monarchów i ich małżonków. Nie można też zapomnieć o Wieży Zygmuntowskiej, w której znajduje się najsłynniejszy polski dzwon – potężny Dzwon Zygmunt.

Wzgórze Wawelskie to z pewnością satysfakcjonujące zakończenie historycznej Drogi Królewskiej, które na każdym pozostawia z pewnością nieco inne, ale zawsze pozytywne wrażenie.

Jak zwiedzać Kraków?

Kraków można zwiedzać na kilka sposobów. Wszystko zależy od Twoich preferencji i ograniczenia czasowego. Jeżeli przyjeżdżasz do miasta na dłużej możesz spokojnie “dawkować” sobie zwiedzanie, każdego dnia odkrywając nową dzielnicę, muzeum czy po prostu poznając niesamowitą atmosferę i rytm życia miasta królów. Podstawowe informacje o większości zabytków znajdziesz w internecie, co ułatwi i urozmaici zwiedzanie na własną rękę. Jeżeli jednak masz ograniczenie czasowe i chcesz zwiedzić jak najwięcej, możesz skorzystać z wycieczek z prywatnym transportem. Takie usługi zapewniają osobisty odbiór z hotelu, komfort podczas jazdy, elastyczność czasową, dostosowanie się do indywidualnych potrzeb i stanowią alternatywę dla dosyć drogich taksówek w mieście. Publiczny transport to opcja dobra dla tych, którym nie zależy na komforcie jazdy i na planowaniu każdej minuty swojego pobytu w Krakowie. Wartą rozważenia opcją jest też poruszanie się po mieście rowerem lub hulajnogą. Kraków nie jest ogromną metropolią, a wycieczka rowerowa wzdłuż Wisły to czysta przyjemność!

Inne trasy turystyczne w Krakowie

Droga Królewska to nie jedyna oficjalna trasa turystyczna w mieście. Jest ona z pewnością najlepszym wyborem na pierwsze zwiedzanie Krakowa, podczas którego nie może zabraknąć zabytków Starego Miasta. Istnieje jednak  wiele innych możliwości odkrywania miasta na mniej przetartych szlakach, np. na Trasie Uniwersytecka, Trasie Zabytków Żydowskich, Trasie Zabytków Zwierzyńca, Krakowskim Szlaku Świętych, Trasie Zabytków Podgórza czy na Drodze Skazańców. Każdy szlak pozwoli Ci odkryć Kraków z nieco innej perspektywy i udowodni, że ‘’miasto królów’’ może zachwycić nie tylko królewską historią.

/materiał partnera/

 

 

 

 

Zobacz także