Droższa nocka w izbie wytrzeźwień. Tym razem podwyżka jest spora

Musisz przeczytać

O 50 złotych wzrośnie opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień w Krakowie. Po podwyżce za nockę w przybytku przy ul. Rozrywka trzeba będzie zapłacić 393 złote.

Obecna opłata – 343 zł – został ustalona przez radnych w marcu ubiegłego roku. Prezydent właśnie przekazał radnym projekt uchwały w sprawie „ustalenia opłaty za pobyt w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie ul. Rozrywka 1 osoby przyjętej celem wytrzeźwienia”. Jak tłumaczą urzędnicy, to waloryzacja dotychczasowej stawki. Tyle że rośnie ona o 50 złotych – do 393 złotych. Maksymalną stawkę ustala co roku minister zdrowia – na te rok wynosi ona 393 zł 1 gr. Zaproponowana opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień w Krakowie jest o 1 grosz niższa od maksymalnie możliwej.

Co roku do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie przyjmowanych jest ok. 9,5 tys. osób. W czasie pandemii koronawirusa ta liczba spadła do ok. 7,5 tys. Zauważalny jest wzrost liczby kobiet trafiających do izby wytrzeźwień oraz obcokrajowców. Spada za to liczba nieletnich trafiających do izby, ale nie jest to spowodowane spadkiem spożycia alkoholu wśród najmłodszych, ale staraniami, by pijanych nastolatków od razu przekazywać rodzicom.

Ograniczenia spożycia alkoholu w Krakowie ma przynieść nocna prohibicja. Od 1 lipca 2023 roku zakaz sprzedaży alkoholu będzie obowiązywał w godz. 0.00-5.30 i na terenie całego miasta. Taki projekt uchwały w sprawie ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach przedstawił radnym prezydent Jacek Majchrowski. Wkrótce zajmie się nim Rada Miasta. Jeśli inicjatywa zyska większość, nocna prohibicja pod Wawelem zostanie wprowadzona już na najbliższe wakacje.

https://krknews.pl/nocna-prohibicja-w-krakowie-gdzie-i-od-kiedy/

(GS)

Jak zorganizować dziecku przyjęcie komunijne z marzeń?

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca