Dziś otwarcie Fabrycznej 13. Podbije serca krakowian i turystów? „W mieście nie ma drugiego takiego miejsca”

Musisz przeczytać

1500 metrów kwadratowych powierzchni kuchni z różnych zakątków świata – od dziś Fabryczna 13 zaprasza wszystkich krakowian i turystów w kulinarną podróż.

Fabryczna 13

Fabryczna 13
To sześć unikatowych restauracji w jednym pasażu, połączonych wielkim ogródkiem, z dodatkowym, zewnętrznym wspólnym barem dla wszystkich restauracji. Restauracje w sumie pomieszczą niemal 800 osób jednocześnie, a we wspólnym, zadaszonym ogródku – największym tego typu w Krakowie – może spędzać czas prawie 450 kolejnych gości.

Fabryczna 13 znajduje się w budynkach po dawnej Destylerni Polmos, które zostały odrestaurowane, zadaszone i przygotowane na przyjęcie większej ilości Gości.

– Jesteśmy podekscytowani, ponieważ nie ma aktualnie tego typu miejsca w Krakowie. Podczas planowania konceptu nie było miejsca na kompromisy w żadnym aspekcie. Fabryczna 13 to najlepsi szefowie kuchni w Krakowie, świetni i doświadczeni barmani, designerska przestrzeń każdego miejsca i grupa młodych i energicznych ludzi, którzy dołączyli jako staff kelnerski. Całość prezentuje się nieziemsko, a my wierzymy, że Fabryczna 13 będzie tętnić życiem i spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających Gości – mówi Przemysław Gargała, general manager Fabrycznej 13.

Na miejscu zostanie otwarte także centrum wellness z basem i grotą solną, designerski, loftowy hotel Mercure Kraków Fabryczna City, a w przyszłym roku planowane jest otwarcie Muzeum Fabryka Wódki. W otoczeniu pasażu powstał nowoczesny budynek mieszkalny oraz centrum biurowe. Za koncepcję architektoniczną, budowę i pomysł na rewitalizację tego miejsca odpowiada krakowski deweloper – INTER-BUD.

– Dla nas jako inwestora cały projekt Fabryczna City, którego częścią jest kompleks biurowy Fabryczna Office Park oraz Pasaż Fabryczna 13 to nowa przestrzeń w centrum miasta. Chcemy wykorzystać wyjątkowość tego miejsca łącząc jego historyczny charakter z nowoczesnością i oczekiwaniami współczesnego klienta biznesowego i indywidualnego – stworzyć swojego rodzaju w miasto w mieście – wyjaśnia Stanisław Łukasik, Prezes Zarządu Grupy INTER-BUD.

Co ma w ofercie Fabryczna 13?

Pino Italia – to czwarta restauracja marki Pino, która na dobre zadomowiła się w ulubionych miejscach gastronomicznych krakowian. Na Fabrycznej w wersji najlepszej, włoskiej kuchni, inspirowanej smakami prosto z Neapolu i innych regionów słonecznej Italii.

Nowa Wytwórnia – czyli innowacyjny browar restauracyjny, browar miejski, gdzie będzie można spróbować najlepszych, kraftowych piw, a także znakomitego menu. Specjalnością szefa kuchni będą żeberka! Za receptury piw odpowiadają doświadczeni piwowarzy oraz marka Okocim. Otwarcie browaru jest planowane na przełomie października i listopada.

Azjatyckie DOZO zaprasza wszystkich miłośników kuchni dalekowschodniej – oprócz klasyków kuchni japońskiej, tajskiej i chińskiej na ciepło będzie także sushi.

Zielony Stół zaprasza wegetarian oraz osoby, które chcą coś zielonego wrzucić na talerz.

Kawiarnia Bloom od rana będzie serwować świeżą kawę, kanapki i ciepłe wypieki na dobry start dnia, a wieczorem selekcję win do wypicia w przytulnej atmosferze.

Restauracja Destilo oferuje kuchnię z gwiazdką, która będzie interpretacją tradycyjnych, polskich dań. To idealna przestrzeń na eleganckie kolacje i spotkania biznesowe.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca