Eksperci z Klubu Jagiellońskiego ocenili rząd. Zero piątek, a zamiast nich „prawne niechlujstwo i niska kultura”

Fot. Kancelaria Premiera

Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego opublikowało raport „Rząd pod lupą. Ranking polityk publicznych 2020”, w którym specjaliści ocenili realizację polityk publicznych w 2020 roku.

„Ocena państwa działającego w „trybie awaryjnym” jest niejednoznaczna. Z jednej strony rząd wykazał się zdolnością do szybkich i skutecznych akcji wykraczających poza administracyjną rutynę, z drugiej zaś obnażone zostały wady systemu zarządzania państwem wprowadzonego przez obóz rządzący, w tym przede wszystkim rażąco niska kultura zarządzania publicznego” – czytamy w raporcie.

Eksperci ocenili w raporcie realizację 24 polityk publicznych i nie zdecydowali się wystawić żadnej „piątki” – najwyżej oceniona została polityka gospodarcza, polityka innowacyjna oraz polityka społeczna. Doceniona została też m.in. polityka środowiskowa – głównie za programy związane z ochroną powietrza i inwestycjami w OZE.

„W minionym roku na pierwszym planie były działania legislacyjne. To prawne niechlujstwo miało wpływ na obniżenie zaufania do państwa. O ile sama walka z pandemią pozostawiała wiele do życzenia, to na pochwałę zasługuje przygotowanie do jej gospodarczych konsekwencji” – czytamy.

Eksperci zauważyli też, że spóźnione wdrażanie restrykcji oraz nieprzygotowanie kluczowych „frontowych” instytucji spowodowały okresowe załamanie systemu ochrony zdrowia. Cały raport można przeczytać tutaj.

(ko)

Zobacz także