Giełda rolna na Rybitwach „ofiarą” Nowego Miasta? Trwa dyskusja w radzie miasta

Radni obradują nad projektem  „Nowego Miasta” dotyczącego Rybitw i Płaszowa. Władze miasta chcą obszar przemysłowy przekształcić w samowystarczalną dzielnicę biurowo-mieszkaniową. Sprzeciwiają się temu przedsiębiorcy i cześć mieszkańców.  Przy okazji dyskusji pojawił się wątek przyszłości giełdy rolno-spożywczej na Rybitwach – Według mojej wiedzy teren giełdy został wykupiony przez firmę hotelarską, raczej nie po to aby dalej sprzedawać tam warzywa – powiedział radny Jacek Bednarz.

Plan miejscowy „Nowe Miasto” zakłada możliwość wysokiej zabudowy na terenie Rybitw i Płaszowa. To oznacza, że teren giełdy rolno-warzywnej znajdzie się w samym środku dzielnicy wieżowców  –  Kompleks Handlowy Rybitwy został wykupiony wg doniesień medialnych przez firmę hotelarską. Trudno się spodziewać, żeby zamiarem firmy był utrzymanie handlowego charakteru tego miejsca – powiedział dzisiaj radny Bednarz.

Od 10 rano w Urzędzie miasta przy Placu Wszystkich Świętych trwa  pierwsze czytania projektu „Nowe Miasto”. Miasto Kraków planuje odmienić charakter przemysłowych dzielnic Rybitwy i Płaszów. Na terenach, gdzie aktualnie znajdują się magazyny i budynki przemysłowe mają powstać biurowce, mieszkania, drogi i liczne tereny zielone. Plan „Nowe Miasto” zakłada budowę  nawet 50-kondygnacyjne budynki oraz jeden z największych parków miejskich. Co to oznacza dla przyszłości giełdy na Rybitwach?

 – Władze miasta nie przedstawiły żadnego planu gdzie miałaby się przenieść giełda w przypadku przyjęcia planu. Giełda to nie tylko teren ale setki małych przedsiębiorców, którzy z niepokojem myślą o swojej przyszłości – podkreślił radny Stanisław Pietrus. Zdaniem radnego, urząd miasta nie zdaje sobie sprawy jak dużo osób utrzymuje się z handlu na giełdzie – Do tej pory urząd miasta wspominał o 300 przedsiębiorcach, których dotyczy plan Nowego Miasta. Teraz wiceprezydent Muzyk podaje liczbę około 1100 przedsiębiorców. Ten wzrost to zapewne uwzględnię małych jednoosobowych firm z terenu giełdy.

Radny Pietrus odniósł się w słów wiceprezydenta  Jerzego Muzyka, który podczas poniedziałkowych obrad komisji infrastruktury, wiceprezydent przedstawił dane dotyczące ilości działających podmiotów gospodarczych na terenie przyszłego Nowego Miasta Wiceprezydent przyznał, ze działa tam ponad 1,1 tys. podmiotów. We wcześniejszych wypowiedział Jerzy Muzyk mówił ze jest tam około 300 przedsiębiorców. 

 – Są propozycje aby jeśli zajdzie taka ewentualność giełda rolno-warzywna przeniosła się np. do Proszowic – uspokajał radny Grzegorz Stawowy. Radny odniósł się do głosów, że wraz w wyprowadzką giełdy z Krakowa, wzrosną ceny warzyw i owoców – Taki wzrost nie byłby duży, najwyżej kilkanaście groszy na każdym kilogramie. 

Przedstawiciel urzędu miasta  stwierdził, że zapisy planu nie zabraniają dalszej działalności placu targowego. Decyzja co do przyszłości planu Nowego Miasta radni podejmą jeszcze dzisiaj. 

Kilkuset pracowników i przedsiębiorców protestuje przeciwko planom utworzenia Nowego Miasta

(Jarek Strzeboński)

 

 

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie