Gorsze powietrze przy ruchliwych ulicach argumentem za strefą czystego transportu

Urząd Miasta Krakowa publikuje dane ze stacji monitoringu za ubiegły rok. „Lepsza jakość powietrza w Krakowie, gorzej jedynie przy ruchliwych drogach” – podsumowuje magistrat. I wyciąga wnioski. – Dlatego tak ważnym, kolejnym krokiem w walce o czyste powietrze jest wdrożenie zapisów uchwały o strefie czystego transportu – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

„Z roku na rok sukcesywnie poprawia się jakość powietrza w Krakowie – obrazują to dane ze stacji monitoringu rozmieszczonych w różnych rejonach miasta. To efekt wymiany palenisk, obowiązywania zakazu palenia węglem i drewnem oraz kontroli przestrzegania przepisów” – podsumowują urzędnicy. I zapowiadają, że przed nami kolejny krok, czyli wprowadzenie strefy czystego transportu, „która przyczyni się w kolejnych latach do dalszej poprawy, szczególnie w pobliżu ruchliwych arterii, m.in. al. Krasińskiego i ul. Dietla, na których znajdują się stacje zbierające dane o stężeniu pyłów pochodzących z ruchu drogowego”. Dowodem pogarszania się jakości powietrza właśnie przy ruchliwych ulicach mają być dane ze stacjo monitorigu.

Fot. krakow.pl

– Na przestrzeni ostatnich kilku lat jakość powietrza w Krakowie znacznie się poprawiła. Mamy zdecydowanie mniej epizodów smogowych, choć warunki topograficzne i pogodowe – szczególnie w okresie zimowym temu nie sprzyjają. Rok 2022 na przeważającej liczbie stacji państwowego monitoringu powietrza wypada znacznie lepiej niż 2021. Gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku stanowisk komunikacyjnych, gdzie celem prowadzenia pomiarów jest ocena narażenia zdrowia mieszkańców na zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem samochodów. Dlatego tak ważnym, kolejnym krokiem w walce o czyste powietrze jest wdrożenie zapisów uchwały o strefie czystego transportu – komentuje Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Pod koniec 2022 roku Rada Miasta Krakowa zdecydowała o utworzenie na terenie całego miasta strefy czystego transportu. Ograniczenia wjazdu dla najstarszych samochodów zaczną obowiązywać w 2024 roku, chyba że Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważni decyzję krakowskich radnych.

(red)

6 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie