Galerie handlowe w Krakowie już otwarte. Są nawet zasady parkowania samochodów (AKTUALIZACJA)

fot. Pixabay

Od poniedziałku 4 maja otwarte są galerie handlowe. Centra handlowe w Krakowie już przyjmują klientów. Ale zakupy można robić wedle ściśle określonych zasad. Pojawiły się nawet wytyczne, jak parkować samochody na parkingach przy galeriach. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom zezwolono także na otwarcie stref gastronomicznych w centrach handlowych, ale jedzenie można tam zamawiać tylko na wynos.

W Krakowie zakupy można robić we wszystkich galeriach handlowych

Jak są otwarte galerie w Krakowie

Centrum handlowe Serenada

Centrum handlowe Serenada
Obraz 1 z 8

Centrum handlowe Serenada otwarte jest w godz. 10.00-22.00. Ale niektóre sklepy są czynne do godz. 21. Biedronka otwarta jest w godz. 9.00-22.00. (fot. pl.wikipedia.org)

Zasady robienia zakupów

Tak jak w każdym sklepie, w galeriach handlowych konieczne jest utrzymanie odległości społecznej przynajmniej 2 m pomiędzy klientami. Obowiązuje też
zasłanianie ust i nosa (maseczką lub innym materiałem) przez każdą osobę przebywającą w galerii.

Musi być możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie będącym na terenie obiektu handlowego lub punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu. Przy wejściu do galerii powinna być umieszczona informacja o takiej możliwości ze wskazaniem lokalizacji takiego sklepu. Dopuszczono ewentualnie ustawienie automatów do kupowania maseczek.

Klienci w sklepach muszą również nosić rękawiczki jednorazowe (lub rękawiczki foliowe). Powinien je zapewnić operator danego sklepu.

Bez kin i siłowni  

W centrach handlowych nadal nie mogą być otwarte kina, siłownie, kluby fitness.

Parkowanie

Centra handlowe zostały zobowiązane do informowania klientów o konieczności parkowania na co drugim miejscu. A w przypadku braku takiej możliwości – o zachowaniu dystansu przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdów.

Dezynfekcja

Dokładne czyszczenie środkami chemicznymi toalet konieczne jest przynajmniej 4 razy dziennie. Obowiązuje ograniczenie liczby osób przebywających w toaletach; .

Konieczna jest codzienna, regularna, przynajmniej 2-krotna w ciągu dnia dezynfekcja drzwi, schodów ruchomych oraz innych elementów infrastruktury wspólnej.

Regularna, nie rzadziej niż co godzinę, muszą być dezynfekowane powierzchnie dotykowe infrastruktury wspólnej: klamki, poręcze, blaty.

GS

Koronawirus. Najbardziej uciążliwe ograniczenia. Które powinny być zniesione najszybciej. Sprawdź wyniki sondażu

Zobacz także