Jak pracuje krakowska policja wodna? [zdjęcia]

Pomagają głównie na wodzie. Tylko w te wakacje uratowali od utonięcia co najmniej kilka osób. Czerwiec, lipiec i sierpień to dla funkcjonariuszy Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie czas wzmożonej pracy. Poza tym komisariatem, który funkcjonuje w sposób ciągły, corocznie uruchamiane są posterunki w rejonach jezior: Dobczyckiego, Czorsztyńskiego oraz Rożnowskiego. Policjanci pod swoim nadzorem mają także zalewy: w Kryspinowie, w Nowej Hucie, w Przylasku Rusieckim, Brzegi oraz Bagry.

Komisariat Wodny Policji w Krakowie
Komisariat Wodny Policji w Krakowie

Poza patrolowaniem akwenów wodnych funkcjonariusze pełnią także służby patrolowo-interwencyjne na terenie krakowskiej dzielnicy Podgórze. Aby mogli jak najskuteczniej wypełniać swoje obowiązki służbowe, do dyspozycji mają nowoczesny sprzęt pływający w tym 15 łodzi motorowych , samochody terenowe, qady, oraz rowery. Przed sezonem letnim, jak również w jego trakcie policjanci komisariatu wodnego prowadzili w szkołach podstawowych i gimnazjach miasta Krakowa działania profilaktyczne w formie prelekcji, dyskusji, oraz pokazu sprzętu ratowniczego. W zajęciach tych wzięło udział 1436 dzieci.

Od czerwca do końca lipca br. wodniacy udzielili pomocy ośmiu osobom.

17 czerwca na jeziorze Czorsztyńskim trzech wędkarzy poprosiło o pomoc gdyż nie mogli dotrzeć łodzią do brzegu z powodu silnego wiatru oraz wysokiej fali na jeziorze.

26 czerwca w rejonie zatoki Mizerna na jeziorze Czorsztyńskim policjanci podjęli na pokład dwóch młodych mężczyzn, których rowerek wodny zaczął tonąć.

4 lipca na Wiśle w rejonie Bulwaru Podolskiego w Krakowie funkcjonariusze udzielili pomocy kobiecie, która  wpadła do rzeki.

12 lipca na jeziorze Czorsztyńskim policjanci pomogli dwóm mężczyznom, którzy z powodu wysokiej fali, oraz porywistego wiatru nie byli w stanie wrócić pontonem do brzegu.

– Należy w szczególności podkreślić fakt, że w trakcie pełnienia służb przez funkcjonariuszy małopolskiej policji wodnej nie doszło do żadnego utonięcia – mówi Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.

Jedną z najnowszych inicjatyw mającą znaczący wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób przebywających w okolicach rzeki Wisły, było umieszczenie czerwonych kół ratunkowych w rejonie czterech najbardziej popularnych mostów w Krakowie. Koła te zamontowane na wniosek Policji oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK znajdują się na mostach: Dębnickim, Piłsudskiego, Grunwaldzkim i Powstańców Śląskich. W sytuacjach kryzysowych mogą zostać natychmiast wykorzystane przez dowolną osobę będącą świadkiem zdarzenia.

(ip)

fot. KWP Kraków

Najnowsze

Co w Krakowie