Jak spędzimy Święta Bożego Narodzenia? Nie będzie magii… będą wideorozmowy

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą inne niż zwykle. Aż 40 proc. wigilię zje w mniejszym gronie. Podobna grupa uważa, że Święta Bożego Narodzenia nie będą ani wesołe, ani magiczne.

Jak spędzimy Święta Bożego Narodzenia? O to zapytała Polaków marka VOX. Z sondażu wynika, że pandemia koronawirusa całkowicie zmieni nasze wieloletnie tradycje spędzania świąt w rodzinnym gronie. Oto najważniejsze wnioski z badania marki VOX

Najwięcej osób (43%) zamierza spotkać się tylko z najbliższą rodziną. Co czwarty ankietowany będzie świętować wyłącznie w gronie domowników. Jak wynika z poprzedniego badania, podobne podejście Polacy mieli w kwietniu – 8 na 10 z nas spędziło bowiem Wielkanoc jedynie z osobami, z którymi dzieli codzienność.

Nie brakuje także Polaków, którzy nadal zastanawiają się nad tym, jak będzie obchodzić święta – 15% przyznało, że jeszcze nie podjęło decyzji, co zrobi, a wszystko zależy od wprowadzonych obostrzeń. 2,5% respondentów deklaruje, że spędzi Święta samotnie. W większości przypadków taka decyzja ma bezpośredni lub pośredni związek z pandemią.

Fot. www.vox.pl

Zazwyczaj zasiadaliśmy do wigilijnego bożonarodzeniowego stołu z 4–6 innymi osobami. W co trzecim domu liczba biesiadników dochodziła do maksymalnie 10. Co piąty ankietowany przyznał, że świętował w jeszcze większym gronie. Jak będzie w tym roku? Aż 40% z nas z powodu pandemii spędzi nadchodzącą Gwiazdkę z mniejszą liczbą osób niż zwykle.

Sondaż pokazuje też, że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia szczególnie istotną rolę odegra technologia. Niemal 40% Polaków deklaruje, że połączy się z bliskimi za pośrednictwem wideorozmowy. Warto podkreślić, że 23% osób z tej grupy zaczęło stosować wspomniany środek komunikacji dopiero w trakcie pandemii. I co jeszcze ciekawsze – technologię do kontaktu z bliskimi ponad trzykrotnie częściej wykorzystywać będą seniorzy, za którymi 65. urodziny, niż młodzież znajdująca przed 24. rokiem życia.

Zdaniem 44% Polaków ze względu na pandemię nie będą one tak wesołe i magiczne, jak wcześniej. Tylko 18% oczekuje, że okażą się takie same, jak co roku.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie