Jest nowy cennik Zarządu Cmentarzy Komunalnych. Nie ma podwyżki. Ale są nowe pozycje – małe groby na urny z prochami

Opłaty za groby na cmentarzach komunalnych w Krakowie nie zmieniły się od kilku lat. Wydawać by się mogło, że skoro prezydent podpisał nowy cennik opłat pobieranych przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych, to krakowian czeka podwyżka. Ale jej nie ma! A do tego w cenniku pojawią nowe pozycje – jak małe groby ziemne i murowane pod urny z prochami – które będą tańsze niż tradycyjne groby na trumny.

Nowy cennik Zarządu Cmentarzy Komunalnych będzie obowiązywał od 1 stycznia 2021 roku. Osoby, które mają groby ziemne lub murowane na krakowskich cmentarzach nie muszą się obawiać – podwyżki nie będzie! Za to w cenniku znajdą się nowe pozycje, których do tej pory nie było. Chodzi głównie o groby na urny – mniejsze niż tradycyjne, a więc i tańsze.

Groby na urny

Opłata za nienaruszalność grobu ziemnego na zwykłą trumnę wynosi i będzie nadal wynosić 1360 złotych. W cenniku pojawi się nowa opłata – za nienaruszalność przez 20 lat grobu ziemnego urnowego (o wymiarach pół na pół metra). I będzie to 650 złotych, czyli dwa razy mniej niż za zwykły grób. Obecnie, jeśli ktoś chowa urnę z prochami bliskiej osoby w ziemi, musi skorzystać z tradycyjnego grobu ziemnego. Od stycznia 2021 może wybrać mniejszy grób urnowy.

Będą także możliwości rezerwowania sobie miejsc pod murowany grób urnowy. Za grunt pod taki grób (o wymiarach 80 na 80 cm) użytkowany przez 50 lat trzeba będzie zapłacić 4 tys. złotych. Za grunt pod tradycyjny grób murowany opłata wynosi 7991 złotych, a więc dwa razy więcej.

Nowe groby urnowe nie oznaczają, że zniknie możliwość chowania prochów w niszach urnowych. Ceny za to się nie zmienią.

Licytacje na Rakowicach

Paweł Sularz, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych, podkreśla, że groby urnowe to podwójna korzyść. – Osoby chowające bliskich będą mniej płacić za miejsce, w którym zostaną złożone prochy zmarłej osoby. A na cmentarzach będzie można wykorzystać miejsca, gdzie nie zmieści sią tradycyjny grób, ale taki mniejszy na urnę – już tak – tłumaczy dyrektor ZCK. I dodaje, że może to być zachętą do częstszego niż do tej pory spopielania zwłok.

Co ważne na prawie wszystkich cmentarzach będzie można rezerwować sobie miejsca pod groby urnowe murowane, podpisywać umowy i wnosić za to opłaty. Tak jak jest to obecnie w przypadku umów na groby murowane. Na prawie wszystkich cmentarzach, bo nie na Rakowicach. Tam miejsca pod groby murowane na urny będą licytowane na przetargach. – Ale Zarząd Cmentarzy Komunalnych nie będzie już sprzedawał gotowych piwnic, tylko samo miejsce. Użytkownik tego miejsca sam, we własnym zakresie wykona już sobie piwnicę – zaznacza Paweł Sularz.

Nowy cennik ZCK zakłada także możliwość rozkładania na raty niektórych dużych opłat. – Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy dysponuje taki zasobem gotówki, by zapłacić całość kwoty za miejsce pod grób murowany – argumentuje dyrektor ZCK.

Grzegorz Skowron

Najnowsze

Co w Krakowie