Chcą odwołać ojca prezydenta Dudy. Znamy uzasadnienie do tego wniosku

Znamy uzasadnienie wniosku o odwołanie Jana Tadeusza Dudy z funkcji przewodniczącego małopolskiego sejmiku. Ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy miał naruszyć ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora. A do tego sam przyznał, że nie nadaje się do pełnienia funkcji przewodniczącego sejmiku.

Jak już informowaliśmy, sejmikowi radni Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o odwołania Jana Tadeusza Dudy z funkcji przewodniczącego małopolskiego sejmiku. Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w porządku obrad poniedziałkowej sesji (24 października 2022). Znamy też uzasadnienie do tego projektu. Poniżej przytaczamy je w całości – zgodnie z projektem, który ma być rozpatrywany przez radnych sejmiku.

„Od dłuższego czasu z żalem obserwujemy niestosowne zachowanie pana Przewodniczącego podczas prowadzenia obrad Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego. Pan Przewodniczący często przerywa i komentuje wypowiedzi innych radnych oraz zaproszonych gości (w tym profesorów szkół wyższych). Podczas Sesji Sejmiku odbytej w dniu 26 września 2022 r. pan Przewodniczący w sposób nieuprawniony przerwał wypowiedź Posła na Sejm RP pana Aleksandra Miszalskiego, stwierdzając m. in.: „Proszę nie zaprzeczać temu, co powiedziałem. Jest pan bezczelny, chamski i demagogiczny”.

Po stwierdzeniu Posła, iż nie powiedział nic co mogłoby obrazić pana Przewodniczącego Dudę pan Przewodniczący odebrał Posłowi głos co stanowi nie tylko naruszenie dobrych zwyczajów, ale również postanowień art. 22 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Podkreślić należy, iż to właśnie Przewodniczący Sejmiku jest ustawowo zobowiązany do zapewnienia warunków realizacji praw posła i senatora. Niezależnie od wyżej wskazanego przykrego incydentu zwracamy uwagę, że podczas głosowań dochodzi ze strony pana Przewodniczącego do pomijania poprawek radnych oraz częstych pomyłek formalnych. Podkreślić należy, iż pan Przewodniczący sam stwierdził, iż nie nadaje się do pełnienia funkcji Przewodniczącego Sejmiku. Dyskusje, ostre polemiki i wymiany zdań mają miejsce w wielu jednostkach samorządu terytorialnego, nie można jednak zapominać o zachowaniu pewnych zasad obowiązujących wszystkich bez względu na ich przynależność partyjną i pozycję społeczną.

W związku z powyższym koniecznym stało się podjęcie przez Sejmik Województwa Małopolskiego przedmiotowej uchwały.”

Wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej nie ma szans na przegłosowanie. PiS ma w sejmiku większość i na pewno nie dopuści do odwołania Jana Tadeusza Dudy z funkcji przewodniczącego. Może w ogóle nie dopuścić do głosowania i zdjąć ten punkt z porządku obrad (już nie raz tak pozbywał się projektów opozycji w sejmiku). Może również poddać wniosek pod głosowanie bez dyskusji.

(GS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie