Już jutro wspólne sadzenie ziół i warzyw. Urzędników z mieszkańcami

Ta nietypowa akcja to kontynuacja pomysłu utworzenia ogrodu społecznego na jednym z podwórek urzędu miasta przy Placu Wszystkich Świętych. Mieszkańcy , którzy zostali zaproszeni na konsultacje społeczne w 2021 roku, wnioskowali by z planowanego ogrodu mogli korzystać również urzędnicy magistratu.  Początek wspólnego sadzenie ziół i warzyw jutro, 17 maja o godz. 16.00 .

Ogród społeczny, który powstał w 2021 roku, znajduję na dziedzińcu między budynkami urzędowymi. Na co dzień opiekują się nim funkcjonariusze straży miejskiej. Zapewnia również miejsce odpoczynku zarówno dla urzędników, jak i dla mieszkańców Krakowa. 

Wszystkie rośliny uprawiane są w podniesionych donicach. Podwyższone rabaty są rozwiązaniem dla problemu, jakim jest brak możliwości zdjęcia nawierzchni pod uprawę z danego terenu. 

fot. krakow.pl

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce opracował ogólnomiejskie regulacje dotyczące zakładania i funkcjonowania ogrodów społecznych. Dzięki przełożeniu na grunt polski regulacji wprowadzonych w Rzymie, krakowianie mają możliwość wykorzystać swój ogrodniczy potencjał. To nowe możliwości dla mieszkańców, którzy od lat dzięki swoim staraniom i zaangażowaniu, utworzyli już ponad 11 ogrodów społecznych.

Miejsce to pokazuje mieszkańcom, że uprawa warzyw, ziół, czy kwiatów jest możliwa praktycznie wszędzie. W mieście z pewnością jest wiele takich podwórek, czy placów między kamienicami, które mogą stać się zielone i tworzyć przestrzeń do sąsiedzkich spotkań, czy wspólnej pracy. Miejsc przyjaznych dla najmłodszych krakowian, którzy mając możliwość obcowania z przyrodą, nawet w tym minimalnym zakresie dowiedzą się, że pomidor z wyhodowanego samodzielnie krzaczka smakuje zupełnie inaczej niż ten z supermarketu. Niewątpliwie ogrodnictwo miejskie daje ogromne możliwości kształtowania postaw i ponownego zacieśniania więzi człowieka z przyrodą.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie