„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Już można składać wnioski o 500 plus. Na razie tylko przez internet

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Od 1 lutego można składać wnioski o 500 plus. Pierwszego dnia zrobiło to już blisko 150 tys. osób. Mamy na to czas do 30 czerwca, ale im wcześniej to zrobimy, tym szybciej dostaniemy pieniądze. Na razie wnioski można składać tylko przez internet, od 1 kwietnia dokumenty będą przyjmowane w papierowej formie.

1 lutego ruszył nabór wniosków na kolejny okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500+”. Na razie można je składać tylko drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia także tradycyjną. Świadczenie zostanie przyznane na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. Uruchomiony właśnie nabór umożliwia złożenie wniosku drogą elektroniczną, bez konieczności opuszczania domu. Można to uczynić, korzystając z jednego z trzech kanałów: bankowości elektronicznej, portali: Empatia oraz PUE ZUS.

500 plus dla 6,6 mln dzieci

Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020, do rodzin w całej Polsce trafiło już 134,4 mld zł. Świadczenie wychowawcze przysługuje blisko 6,6 mln dzieciom.

W Małopolsce każdego miesiąca ponad 605 tysięcy dzieci otrzymuje wsparcie z programu. Do tej pory do rodzin z naszego województwa trafiło łącznie ok. 12,8 mld złotych.

Zmiany terminów

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od 2021 r. prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca tego roku, wnioski można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia br.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Uwaga! Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

(red)

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca