Kaczyński i Gowin doszli do porozumienia. Witek zarządzi nowe wybory kopertowe (AKTUALIZACJA)

wikipedia

Nie będzie wyborów 10 maja. Po tym terminie marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządzi nowe wybory prezydenckie. Taki scenariusz to efekt uzgodnień między prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskimi i szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. Ale wybory zostaną przeprowadzone tylko korespondencyjnie. Zgodnie z ustawą przyjętą już przez Sejm, ale nieco zmienioną.

To już pewne – nie będzie wyborów prezydenckich 10 maja. Po tym terminie Sąd Najwyższy powinien stwierdzić nieważność wyborów ze względu na fakt, że się nie odbyły. Wtedy marszałek Sejmu ma zarządzić nowe wybory. Przeprowadzi je Państwowa Komisja Wyborcza, ale zgodnie z ustawą , którą miesiąc temu przyjął Sejm, a której odrzucenie proponuje Senat. Jarosław Gowin zobowiązał się, że zagłosuje za tą ustawą, Jarosław Kaczyński zgodził się, by później została poprawiona.

Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin wydali wspólne oświadczenie w sprawie wyborów prezydenckich. Ale nie wynika z niego, jaki jest nowy termin wyborów i na ile będzie poprawiona ustawa wprowadzająca wybory kopertowe. Pierwszy możliwy termin (gdyby Sąd Najwyższy orzekło nieważności wyborów w trybie ekspresowym,choć ma na to 30 dni), to 12 lipca.

Wiadomo za to, że wybory zostaną zarządzone na nowo. Ale jak poinformował TVN24, kandydaci na prezydenta już zarejestrowani będę mogli startować w wyborach bez ponownego zbierania podpisów poparcia.

AKTUALIZACJA

W czwartek 7 maja Sejm przyjął ustawę wprowadzającą powszechne wybory korespondencyjne w wyborach prezydenckich. Teraz ustawa o wyborach kopertowych trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Teoretycznie marszałek Sejmu Elżbieta Witek może teraz zmienić datę głosowania na 23 maja. Wkrótce okaże się, czy porozumienie Kaczyńskiego i Gowina zostanie dotrzymane.

Oto treść wspólnego oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina:

„W związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym, partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach.

Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie.

Wybory przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, w trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym. Porozumienie Jarosława Gowina zobowiązuje się do poparcia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., a jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycje jej nowelizacji”.

GS

 

Zobacz także