Kampania edukacyjna „Naturalnie, że in vitro”. Rodzicielstwo nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki

17 kwietnia w Krakowie odbyła się konferencja poświęcona tematowi projektu „Naturalnie Że In vitro”. Jest to część ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „In vitro – naturalny krok w staraniach o dziecko”, objętej honorowym patronatem Marszałek Sejmu Moniki Wielichowskiej. 

 – Niepłodność dotyczy 3 mln osób w Polsce. Projekt kierowany jest zatem do całego społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem osób starających się o dziecko dzięki in vitro, dzieci poczętych tą metodą oraz do środowiska medycznego – mówiła Ewa Daros, Prezes Fundacji Edukacji Obywatelskiej OliEdu. Przypomniała,  że ponad pół mln Polaków podpisało się pod projektem Tak dla In vitro.

Od 1 czerwca rusza rządowy program finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. 28 marca wystartowała kampania społeczna, przygotowana przez kilka organizacji pacjenckich wspierających pary leczące się na niepłodność. Patronat nad kampanią objęła wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska. Więcej o tej inicjatywie pisaliśmy tutaj: 

Inauguracja kampanii „Naturalnie, że in vitro”

Mariola Wantuch – przełożona pielęgniarek z KrakOvi (Małopolski Instytut Diagnostyki i Leczenia Niepłodności) i jedna z inicjatorem projektu, mówiła , że program #naturalnieżeinvitro ma za zadanie „zapewnić powszechny dostęp do rzetelnych i zrozumiałych informacji na temat in vitro dla wszystkich grup społecznych, nie tylko dla osób będących w trakcie leczenia”

 – Edukacja społeczeństwa na temat in vitro może pomóc w zredukowaniu luki wiedzy na temat tej metody leczenia, co umożliwi podejmowanie świadomych decyzji w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Poprzez edukację społeczeństwa na temat in vitro można zmniejszyć niepewność i opór wobec tej metody leczenia, co może przyczynić się do zwiększenia akceptacji społecznej dla par korzystających z tej opcji leczenia. Program ma również na celu podniesienie kompetencji psychospołecznych społeczeństwa w zakresie radzenia sobie z problemami niepłodności co może przyczynić się do poprawy
jakości życia osób dotkniętych tymi problemami- mówiła Mariola Wantuch.

fot. materiały prasowe

Podkreśliła, że „minęło wiele lat, gdzie nie było dofinansowania, wiele lat, w
których nie mówiło się głośno o procedurze in vitro”  – Natomiast dzięki wprowadzeniu refundacji procedur in vitro od 1 czerwca br. wiele par spełni marzenia o rodzicielstwie, a dzięki kampanii „Naturalnie Że In vitro” wiele osób będzie mogło zrozumieć całą procedurę i
tym samym wesprzeć pacjentów korzystających z tej metody leczenia – mówiła Mariola Wantuch.

Marszałek Sejmu Monika Wielichowska, mówiła że rodzicielstwo nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki, a droga do upragnionego macierzyństwa często jest długa i kosztowna. 

 – Rodzicielstwo, macierzyństwo nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki. Często droga do upragnionego macierzyństwa jest długa i kosztowna. Dlatego in vitro, które od 1 czerwca będzie dofinansowywane z budżetu państwa jest nadzieją i szczęściem dla wielu niepłodnych par – mówiła Monika Wielichowska

fot. materiały prasowe

Przez ostatnie lata temat niepłodności stał się tematem tabu i należał do spraw nieporuszanych, jakby nieistniejących. Przez brak edukacji – leczenie niepłodności metodą in vitro niestety nadal wzbudza wiele obaw, wiele kontrowersji pod kątem medycznym, światopoglądowym i etycznym. Dlatego  wspólnie z organizacjami, fundacjami, stowarzyszeniami, które na co dzień pracują z niepłodnymi parami i widzą pilną potrzebę zwiększania świadomości społecznej poprzez edukację na temat leczenia niepłodności jaką jest metoda in vitro wychodzimy naprzeciw potrzebom. Stąd ogromna potrzeba działań edukacyjno-społecznych w ramach akcji „Naturalnie Że In vitro” – podkreśliła Marszałek Sejmu. 

Przedstawicielka Stowarzyszenia Dr Max, Kinga Kołodziej mówiła o zaangażowaniu Stowarzyszenia w zapewnieniu jak najlepszej fachowej opieki dla niepłodnych par. Podkreśliła, że  jeśli w opiekę nad niepłodną parą będzie zaangażowany zespół ekspertów z odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i co najważniejsze współpracujący ze sobą , to niewątpliwie wpłynie na poprawę procesu leczenia oraz komfort pacjentów.

Radny Miasta Krakowa, Tomasz Daros zauważał, że Kraków był jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziło w ostatnich latach wsparcie samorządowe w ramach dofinansowania procedur in vitro.  – Wsparcie w zakresie oncofertility  zostanie wprowadzone od 1 czerwca tego roku, co Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w zeszłym tygodniu. Natomiast środki, które udało mi się zabezpieczyć w budżecie miasta, będą przeznaczone na działania edukacyjne w zakresie uświadamiania i informowania
społeczeństwa na temat onkopłodności, tak aby osoby dotknięte leczeniem nowortorowym mogły założyć rodziny po szczęśliwie zakończonym leczeniu – mówił radny. 

 – Musimy walczyć  ze stygmatyzacją obszaru in vitro, która szczególnie intensywnie miała miejsce w ostatnich latach w Sejmie – zaapelował  poseł KO Aleksander Miszalski. Zadeklarował swoją gotowość do wsparcia tematów związanych z płodnością, okołopłodnością i poinformował, że wszystkie te punkty znajdują się również w jego programie wyborczym na Prezydenta Krakowa.

Wymiana opon w Krakowie – najważniejsze informacje

Najnowsze

Co w Krakowie