Kartka z kalendarza. 12 maja. UJ świętuje i wybiera rektora

Uniwersytet Jagielloński / fot. Foter

656 lat temu Powstał Uniwersytet Jagielloński. Rocznica założenia najstarszej polskiej uczelni też zapisze się w kartach historii – nowy rektor UJ zostanie wybrany zdalnie.

10 maja 1364 roku król Kazimierz Wielki ogłosił akt fundacyjny Akademii Krakowskiej. W 1400 uniwersytet został odnowiony przez króla Władysława Jagiełłę i królową Jadwigę. To dlatego (od roku 1817) nosi nazwę Uniwersytet Jagielloński.

O wielkiej roli krakowskiej uczelni w historii miasta i kraju nikogo nie trzeba przekonywać.

10 maja 2020 jako kolejna rocznica założenia UJ też zapisze się w historii. Po raz pierwszy rektor tej uczelni zostanie wybrany zdalnie. Jedynym kandydatem jest literaturoznawca i teatrolog, prof. Jacek Popiel. Wprawdzie początkowo miał rywalizować z prof. Stanisławem Kistrynem, fizykiem, ale drugi kandydat zrezygnował z ubiegania się o najważniejsze stanowisko na UJ. Aby zostać rektorem, prof. Popiel musi uzyskać bezwzględną większość głosów elektorów uprawnionych do głosowania. To 227 osób, głównie naukowcy z tytułem profesora, ale także inni pracownicy naukowi,administracji oraz studenci.

Jeśli prof. Jacek Popiel dostanie poparcie co najmniej połowy z tej grupy, będzie 306. rektorem UJ.

Prof. Jacek Popiel (fot. uj.edu.pl)

Obecnie studenci UJ mogą się kształcić na 16 wydziałach, w tym trzech medycznych, Obecnie studenci UJ mogą się kształcić na 16 wydziałach, w tym trzech medycznych. W najbardziej omawianym w świecie rankingu – Academic Ranking of World Universities, zwanym również Listą Szanghajską, UJ odnotował znajduje się w grupie uniwersytetów sklasyfikowanych na miejscu od 301 do 400). Z danych Web of Science oraz Elsevier Scopus wynika, że UJ jest uczelnią publikującą najwięcej prac naukowych w Polsce. Jako jedyna polska oraz wschodnioeuropejska uczelnia UJ znajduje się w rankingu „Europe’s Most Innovative Universities – Reuter’s Top 100”.

GS

Zobacz także