Kartka z kalendarza. 13 września. Nie tylko Kraków wiele mu zawdzięcza

Pomnik Józefa Dietla na pl. Wszystkich Świętych (fot. krakow.pl)

13 września 1866 Rada Miasta Krakowa stosunkiem 51 głosów za kandydaturą profesora przeciw 5 wybrała Józefa Dietla prezydentem miasta. Choć rządził pod Wawelem zaledwie 8 lat, uważany jest za jednego z najlepszych prezydentów Krakowa. Ale nie tylko nasze miasto wiele mu zawdzięcza.

Zacznijmy jednak od samego Krakowa. Jako prezydent Józef Dietl doprowadził m.in. do podwojenia miejskich dochodów bez nakładania na miasto nowych ciężarów (oj, jakby się to teraz udało zrobić), oczyszczenia koryta Starej Wisły, uporządkowania Plant i murów wokół Starego Miasta, przygotowania planu odbudowy i konserwacji Sukiennic, rozwinięcia sieci wodociągów, utworzenia miejskiej straży ogniowej, przejęcia w zarząd szkół w mieście i powstania Szkoły Sztuk Pięknych.

Ale jego zasługą jest także rozpropagowanie fizykoterapii, leczenia higieniczno-dietetycznego i balneologii. Józef Dietl pierwszy sklasyfikował polskie wody lecznicze. Dzięki niemu stały się modne polskie sanatoria, m.in. Krynica, Rabka, Iwonicz, Szczawnica i Żegiestów.

Józef Dietl przyczynił się również do wprowadzenia języka polskiego w szkołach średnich publicznych i ludowych w Galicji.

(GEG)

Zobacz także