Z końcem roku zakończyła działalność Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, pierwsza w Polsce jednostka samorządowa powołana w 2020 roku do adaptacji miasta do zmian klimatycznych. Jej miejsce zajął Zarząd Infrastruktury Wodnej.
Zmiany te wynikają z audytu przeprowadzonego w Urzędzie Miasta Krakowa i miejskich jednostkach od maja 2024 roku. Prezydent Aleksander Miszalski, na podstawie wyników audytu, ogłosił reformę strukturalną Urzędu Miasta Krakowa. Prezydent zadecydował o scaleniu niektórych wydziałów, a także o powołaniu departamentów, które będą pełnić funkcję koordynującą działania poszczególnych komórek. Więcej o zmianach w krakowskim magistracie oraz miejskich jednostkach pisaliśmy tutaj:
Prezydent Miszalski ogłasza gruntowną reformę Urzędu Miasta Krakowa. Co się zmieni?
ZIW przejęło zarządzanie kluczowymi elementami infrastruktury wodnej miasta, m.in. siecią kanalizacji deszczowej, rowami melioracyjnymi, przepompowniami, a także miejskimi fontannami, szaletami czy magazynem przeciwpowodziowym. W kontekście coraz częstszych ekstremalnych opadów deszczu jednym z priorytetów ZIW jest rozwój miejskiej retencji i minimalizowanie ryzyka podtopień. Jak podkreśla jednostka „ZIW poprzez wykorzystanie modelowania hydrodynamicznego w procesie inwestycyjnym Gminy Kraków ogranicza ryzyko podtopień w miejskich zlewniach. Działania jednostki mają na celu rozwój miejskiej retencji.”
KEGW od początku swojej działalności koncentrowało się na adaptacji miasta do zmian klimatu, stawiając na budowę i utrzymanie systemu odwodnienia oraz inwestycje w odnawialne źródła energii. Teraz te zadania mają być kontynuowane w bardziej zintegrowany sposób, co – według władz miasta – pozwoli skuteczniej stawić czoła wyzwaniom związanym z coraz bardziej odczuwalnymi zmianami klimatycznymi.
Przekształcenie KEGW w ZIW to nie tylko zmiana nazwy, ale przede wszystkim reorganizacja mająca zapewnić większą skuteczność działania. W obliczu zmieniającego się klimatu Kraków musi stawić czoła wyzwaniom, inwestując w nowoczesne technologie i rozwój infrastruktury.
– Ekstremalne opady deszczu są coraz częstsze – przed ZIW coraz większe wyzwania. Bez nowoczesnej gospodarki wodnej, czy inwestycji hydrotechnicznych negatywne skutki zmian pogodowych w mieście będą się nasilać. Nasi specjaliści odpowiadają m.in. za utrzymanie w dyspozycyjności: 23 przepompowni, 400 km kanalizacji deszczowej, 230 km rowów, 27 tys. wpustów, miejskich szaletów, fontann, brodzika, pitników, mobilnego systemu podwyższania wałów, czy miejskiego magazynu przeciwpowodziowego – wylicza ZIW.
Adresy nowej jednostki pozostają bez zmian: ul. Ujastek 1 oraz os. Szkolne 27.
Miszalski ujawnia. Audyt w Urzędzie Miasta Krakowa pokazał zaniedbania