Koronawirus. Cały kraj czerwoną strefą. Będą kolejne obostrzenia. Co z weselami, szkołami, siłowniami, kinami

Musisz przeczytać

W czwartek, 22 października rząd ogłosi kolejne obostrzenia, które mają ograniczyć rozwój epidemii koronawirusa w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że szkoły podstawowe, przynajmniej najstarsze klasy, przejdą na naukę zdalną. Zostanie też wprowadzony zakaz organizowania wesel. Ale nie wiadomo, czy rząd nie zdecyduje się na ponowne otwarcie siłowni i basenów.

Cop czwartek rząd ogłasza, jakie obostrzenia zostaną wprowadzone w reakcji na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. A ponieważ kolejnych przypadków COVID-19 przybywa, więc i tym razem należy spodziewać się następnych obostrzeń.

Cała Polska na czerwono

Premier Mateusz Morawiecki już w środę nie krył, że chce, by cała Polska stała się czerwoną strefa koronawirusową. A to dlatego, że i tak do czerwonej strefy trzeba by zaliczyć od najbliższej soboty blisko 320 powiatów (wszystkich jest 380).

Co z weselami

Takie rozwiązanie automatycznie będzie oznaczać całkowity zakaz organizowania wesel. Już obowiązują przepisy, że w strefie czerwonej nie wolno organizować wesel. W strefie żółtej może być na nim do 20 osób. Ale skoro będzie tylko strefa czerwona, to żadnych wesel nie będzie.

Co z podstawówkami

Ważą się losy nauczania zdalnego w szkołach podstawowych. Nawet premier Morawiecki przyznał, że przejście na naukę zdalną w podstawówkach jest przesadzone. Ale kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje, czy we wszystkich klasach.

I co najważniejsze – nie zadecydują o tym względy epidemiologiczne, tylko finansowe. Chodzi o to, e rząd nie chce wysyłać do domu rodziców, którzy przy całkowitym zamknięciu szkół musieliby się opiekować dziećmi do 12. roku życia. Nie ma tez pieniędzy na zasiłki dla takich rodziców.

Dlatego rząd rozważa pozostawienie w domach tylko uczniów klas 7-8, czyli 13 i 14-latków. Choć może się skończyć na nauce zdalnej i hybrydowej w klasach 5-8.

Decyzję w tej sprawie poznamy wkrótce…

Co z siłowniami i basenami

Nie wiadomo też, co rząd zrobi z siłowniami, klubami fitness i basenami. Zamknął je tydzień temu, co wzbudziło ogromne protesty. Niektórzy przedstawiciele branży fitness zapowiadali, że rząd złagodzi zastosowane wobec niej restrykcje.

Zamkną kina i teatry?

Z drugiej strony pojawiają się jednak sygnały, że może dojść do zamknięcia kolejnych miejsc rozrywki – kin i teatrów. Te ostatnie i tak odwołują już przedstawienia, bo w czerwonej strefie na widowni może być zajęte tylko co czwarte krzesło, co sprawia, że nie opłaca się organizować przedstawień.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca