Koronawirus. Rekordowa liczba zakażeń! Dziś potwierdzono aż 545 nowych przypadków

O 545 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia. To rekordowa liczba zakażeń w ciągu jednego dnia. Od początku epidemii w Polsce COVID-19 wykryto u 9287 osób.

Do tej pory rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem w ciągu jednej doby została odnotowana 5 kwietnia, kiedy potwierdzono 475 przypadków. Dwa dni temu – 17 kwietnia – doliczono się 461 nowych chorych. A dziś resort zdrowia poinformował aż o 545 przypadkach.

Więcej testów, więcej zakażeń

Na początku marca codziennie resort zdrowia informował zaledwie o kilku nowych chorych, bywały dni, że nie odnotowywano żadnego zakażenia. Po 12 marca zakażeń koronawirusem zaczęło gwałtownie przybywać. Najpierw zaczęto każdego dnia potwierdzać po kilkadziesiąt nowych przypadków. 21 marca liczba zakażeń w ciągu jednego dnia przekroczyła 100, bariera 200 padła tydzień później. Ponad 300 nowych chorych dziennie dopisano już dziesięć razy, ponad 400 – cztery razy.

Widać też wyraźną zależność między wzrostem liczby zakażeń a liczbą wykonywanych testów na koronawirusa. Im więcej zrobiono badań, tym więcej wykrywano zakażeń. Kiedy w okresie Świąt Wielkanocnych spadła zrobionych testów, spadła także liczba potwierdzanych zakażeń. Kiedy po świętach znowu zaczęto wykonywać więcej badań, okazało się, że znowu rośnie skala epidemii.

Praktycznie wszystkie prognozy rozwoju epidemii koronawirusa zakładało, że w Polsce dojdziemy do 9 tysięcy zakażeń. I ta granica została pokonana dzisiaj. Mamy już 9082 chorych na koronawirusa. Niektóre prognozy mówiły, że tak dużo chorych będzie w szczycie epidemii.Inne wskazywały, że szczyt zachorowań będzie w okolicach 25-27 kwietnia. Najbardziej pesymistyczne pokazywały, że w najgorszym momencie będzie nawet 500 nowych zakażeń dziennie. Tymczasem dziś było aż 545 przypadków.

Gdzie jest najgorzej

W Małopolsce do tej pory wykryto koronawirusa u 646 osób. Dziś przybyło 16 chorych. Niestety – mamy kolejną, 17. ofiarę śmiertelną w naszym regionie . W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zmarł 63-letni mężczyzna, mieszkańca Krakowa.

W całej Polsce od początku epidemii odnotowano 360 zgonów. Tylko dziś doliczono 13 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Najgorsza sytuacja jest na Mazowszu, gdzie zmarło 108 osób zakażonych COVID-19, a liczba chorych zbliża się do 2 tysięcy. Na Śląsku odnotowano 74 zgony, potwierdzono ponad 1,4 tys. zakażeń. Najlepiej wypada województwo lubskie, gdzie jest tylko 81 chorych, żaden nie umarł.

GS

Koronowirus. Mężczyzna tydzień czeka na test na koronawirusa. Dramatyczny wpis ku przestrodze dla innych!

Najnowsze

Co w Krakowie