Koronawirus. Rząd zamknie szkoły i uczelnie? Na razie odwołuje wszystkie imprezy masowe

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusem odwołane zostają wszystkie imprezy masowe. Rozważane są kolejne ograniczenia, w tym odgórna decyzja o zamykaniu szkół i uczelni.

Już wcześniej wprowadzono kontrole sanitarne na granicach. W pierwszej kolejności temperatura mierzona jest pasażerom autobusów komunikacji zbiorowej, kontrola sanitarna będzie rozszerzana na indywidualne samochody. Kontrolami objęto już promy i pociągi dalekobieżne.

Rząd rozważa kolejne ograniczenia. Na razie nie ma decyzji o zamykaniu szkół i uczelni.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński stwierdził, że wojewodowie mogą podejmować decyzje o organizowaniu imprez bez udziału publiczności. Już wcześniej zapadła decyzja, że mecze piłkarskiej Ekstraklasy będą rozgrywane bez udziału kibiców. Przy pustych trybunach dwa najbliższe mecze rozegra reprezentacja Polski. Ministerstwo Sportu rekomenduje jednak odwoływanie wszystkich imprez sportowych, także tych mniejszych. Np. w Zakopanem nie odbędzie się Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich planowany na 14-15 marca 2020.

Minister nauki Jarosław Gowin przypomniał o swojej rekomendacji dotyczącej zawieszenia współpracy międzynarodowej przez uczelnie.- Bierzemy pod uwagę czasowe zawieszenie zajęć na uczelniach – przyznał wicepremier.

Z kolei minister edukacji Dariusz Piątkowski poinformował, że obecnie decyzje o zamykaniu szkół leżą w kompetencjach dyrektorów placówek. Zaznaczył, że odgórna decyzja jest jednym z rozważanych scenariuszy. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że kolejne decyzje mogą być podejmowane wraz z rosnącym zagrożeniem.

Władze Poznania już rekomendowały zamykanie szkół, przedszkoli i żłobków w stolicy Wielkopolski na najbliższe dwa tygodnie. Minister edukacji stwierdził, że samorządy mogą samodzielnie podejmować takie decyzje.

GS

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie