Koronawirus. Rząd zdecydował: w domach posiedzimy jeszcze 10 dni, matury i egzaminy ósmoklasistów zostały przesunięte

Musisz przeczytać

Szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie będą zamknięte jeszcze przez dwa tygodnie, a lokale gastronomiczne i galerie handlowe tylko przez tydzień. Po 19 kwietnia będziemy mogli wyjść do parku i lasu, pojeździć na rowerze i pobiegać. Egzaminy ósmoklasistów i matury nie odbędą się w planowanych termiach. Granice nie zostaną otwarte przed 3 maja. Od przyszłego czwartku w przestrzeni publicznej będzie obowiązek zakrywania nosa i twarzy. Obowiązujące ograniczenia, także w poruszaniu się po ulicach, miały skończyć się 11 kwietnia, ale rząd zdecydował, że trzeba się będzie do nich stosować nieco dłużej.

O decyzji dotyczącej utrzymania obowiązujących  nakazów, zakazów i ograniczeń poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. O tym, że rząd nie zniesie obostrzeń wiadomo było już od kilku dni, jedną niewiadomą było tylko to, jak długo mają jeszcze obowiązywać. Minister zdrowia zapowiadał też wcześniej, że pojawią się też nowe restrykcje.

Co zdecydował rząd?

Od 16 kwietnia każda osoba przebywająca w przestrzeni publicznej musi mieć zakrytą twarz i nos. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Do 19 kwietnia obowiązują nadal:
ograniczenia w przemieszczaniu się;
zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
zamknięcie restauracji;
ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do 26 kwietnia obowiązuje nadal:
zamknięcie szkół i uczelni;
przedszkoli i żłobków;
zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do 3 maja obowiązuje nadal:
zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę;
obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostają przesunięte na inne terminy. Nie odbędą się wcześniej, niż w czerwcu, raczej w drugiej połowie czerwca. Decyzja o nowym terminie zapadnie co najmniej na 3 tygodnie przed egzaminami. Szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

Zakaz organizowania imprez masowych nadal obowiązuje – aż do odwołania.

Wybory 10 maja nadal są aktualne.

Czy podane dzisiaj terminy mogą się zmienić?

Tak, jeśli epidemia koronawirusa będzie się nadal rozprzestrzeniać. Z jednej strony rząd wprowadza obowiązek zakrywania twarzy i nosa od 16 kwietnia, a z drugiej 4 dni później przewiduje, że masowo wyjdziemy z domów na ulice, do parków, będzie jeździć na rowerach i biegać bez żadnych ograniczeń,pójdziemy do kina czy teatru, zjemy obiad w restauracji i wypijemy piwo w pubie.

– Gdybyśmy nie stosowali obostrzeń zamiast około 5,5 tys. zakażeń, mielibyśmy ich 40 tys. – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski apelował, by najbliższe święta spędzać tylko z tymi, z którymi mieszkamy na co dzień.

GS

Koronawirus. Obecne ograniczenia zostaną przedłużone? Co z maturami i egzaminem ósmoklasistów?

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca