Koronawirus w Małopolsce nie odpuszcza. Ognisko zakażeń w klasztorze Redemptorystów Tuchowie (aktualizacja)

Bazylika w Tuchowie (fot. commons.wikimedia.org)

Klasztor Redemptorystów i bazylika w Tuchowie są zamknięte z powodu wykrycia koronawirusa u 31 księży. A dom pomocy społecznej objęto kwarantanną. Mamy więc w Małopolsce nowe ognisko zakażeń COVID-19. Kwarantanną zostały objęte także inne domy zakonne Redemptorystów i znajdujące się przy nich kościoły, m.in. w Kościelisku. Wszystkie osoby, które w ostatnim czasie uczestniczyły w mszach świętych w Bazylice Mniejszej w Tuchowie, proszone są o kontakt z sanepidem w Tarnowie.

Nowe ognisko koronawirusa w Małopolsce wykryto kilka dni temu. Najpierw klasztor i kościół w Tuchowie zamknięto z powodu podejrzeń o zakażenie COVID-19. Jak doniosło kilka dni temu Radio Kraków, potwierdzono pozytywny wyniku 6 księży. A w poniedziałek 8 czerwca rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz poinformował, że w samym Tuchowie potwierdzono zakażenie COVID-19 u 31 zakonników, a w klasztorach w innych częściach Polski – jeszcze 12.

Do tego kwarantanna objęto pobliski dom pomocy społecznej. Jego pensjonariusze uczestniczyli niedawno we mszy odprawianej przez zakażonych zakonników. W kwarantannie jest 50 podopiecznych DPS i ponad 40 jego pracowników.

Koronawirusa mogli złapać nie tylko zakonnicy. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tarnowie apeluje o kontakt telefoniczny od osób, w które uczestniczyły w nabożeństwach z bazylice w Tuchowie między 28 maja a 2 czerwca. Do sanepidu powinny się zgłosić osoby, które uczestniczyły w mszach świętych, przyjmowały komunię w kościele, korzystały z kancelarii parafialnej, uczestniczyły w dniu skupienia dla narzeczonych lub też korzystały z poradni rodzinnej przy parafii ojców redemptorystów w Tuchowie.

Wojewoda reaguje

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie tarnowskim, w szczególności w Tuchowie. Wojewoda podjął również decyzję o przekazaniu środków ochrony osobistej, które pozostają w jego dyspozycji, do Domu Pomocy Społecznej w Tuchowie

„Przedstawiciele inspekcji sanitarnej zapewnili, że na bieżąco monitorują sytuację, zarówno w klasztorze ojców redemptorystów, jak i działającym w pobliżu DPS-ie. Od pensjonariuszy i pracowników Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie będą pobierane wymazy do badań. W działania włączą się żołnierze z małopolskich jednostek, wykorzystując w tym celu specjalną wojskową karetkę wymazową” – poinformowało biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Zakonnicy rozjechali się po Polsce

Ale kłopoty mogą być także w innych rejonach Polski. „W sobotę, 30 maja 2020 r. w Tuchowie k. Tarnowa odbyły się święcenia kapłańskie, które przebiegły przy zachowaniu obowiązujących przepisów władz sanitarnych i kościelnych. Niestety, na uroczystości były obecne osoby zakażone wirusem, wtedy tego zupełnie nieświadome. Wykazały to dopiero badania wykonane kilka dni później. W konsekwencji doszło do kolejnych zakażeń” – czytamy w oświadczeniu o. Mariusza Mazurkiewicza, rzecznika prasowego. Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Ponieważ uczestnicy święceń w Tuchowie rozjechali się po całej Polsce, kwarantanną objęte zostały domy zakonne redemptorystów w Bardzie (diecezja świdnicka), Kościelisku (archidiecezja krakowska), Tuchowie (diecezja tarnowska) i Wrocławiu. Czasowo zamknięte dla wiernych zostały też kościoły znajdujące się przy tych domach zakonnych.

Tonie koniec złych wiadomości. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie poinformowała, że w ciągu ostatniej doby koronawrusa wykryto u 21 Małopolan. To kolejna doba z rzędu, kiedy nowych zakażeń jest więcej niż wyzdrowień.

GS

Zobacz także