Kraków liderem wymiany kopciuchów. W skali kraju mamy jednak „kompletny kryzys”

Polski Alarm Smogowy opublikował raport na temat kryzysu w wymianie węglowych pieców w kraju.

Dobre wieści płyną z Krakowa. Jest rekordzistą spośród miast wojewódzkich pod względem wymiany liczby kotłów. Pod Wawelem wymieniono 4188 pieców. Przypomnijmy, że w mieście od września 2019 roku obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem.

Na drugiej pozycji znalazł się Wrocław (1442), a na trzeciej Katowice (1213). Na dole rankingu znalazły się Zielona Góra, która w zeszłym roku wymieniła zaledwie 78 kotłów, Białystok (62) i Gorzów Wielkopolski (41).

„Wysyłając zapytania do gmin spodziewaliśmy się, że liczba wymienionych kotłów nie będzie znacząca, ale to co zobaczyliśmy w odpowiedziach pokazało kompletny kryzys w obszarze wymiany przestarzałych kotłów w Polsce – powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

„W opinii PAS niedostatki w działaniu Programu Czyste Powietrze oznaczają potrzebę szerokiej i skutecznej kampanii informacyjnej oraz jak najszybszego dokończenia reformy tego programu: dołączenie wsparcia dla osób najuboższych i budynków wielorodzinnych oraz włączenie sektora bankowego w dystrybucję środków. Ważne jest też wspieranie gmin w rozpowszechnianiu PCZP” – czytamy w komunikacie.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie