Kraków ma 580 miejskich rowerów. Warszawa – 3000

Już niedługo rusza sezon miejskich rowerów. W tym roku na mieszkańców Krakowa, czeka około 580 rowerów z dwóch miejskich wypożyczalni. 80 darmowych rowerów wypożyczymy w ramach Park-e-Bike!. 500 rowerów, to oferta drugiej  miejskiej wypożyczalni „LajkBike”. Dla porównania – na warszawiaków czeka 3000 miejskich rowerów.

Sprawdziliśmy co w tym roku czeka na miłośników dwóch kółek w Krakowie. Po licznych problemach z operatorem miejskiej wypożyczalni Wavelo , po kilku latach w naszym mieście pojawia się możliwość skorzystania z miejskiego roweru. I to w dwóch odsłonach jednocześnie. „Zerknęliśmy” też do Warszawy, aby porównać, na co może liczyć Krakus i Warszawiak.  

Od 20 marca startuje darmowa miejska wypożyczalnia Park-e-Bike! Rowery ze wspomaganiem elektrycznym będą dostępne na parkingach przy pętlach tramwajowo-autubusowych: Czerwone Maki, Nowy Bieżanów, Mały Płaszów i Kurdwanów. Codziennie do dyspozycji będzie około 80 rowerów. Rower Park-e-Bike będzie można wypożyczyć bez żadnych opłat na cały dzień.

od 20 marca do dyspozycji będzie około 80 rowerów miejskich Park-e-Bike!, fot. Kraków.pl

Wypożyczenie i zwrot roweru będzie możliwy jedynie na terenie czterech stacji w godzinach od 6.00 do 21.00, przy czym ostatnie wypożyczenie może nastąpić o 20.00. Z roweru będzie można korzystać bez ograniczeń od Węgrzynowic i Kościelnik w Nowej Hucie aż po Skawinę i dalej – do Woli Radziszowskiej, Grabi, Wielkich Dróg i Jaśkowic za Facimiechem. W przypadku dojazdu do pracy, na uczelnię czy na zakupy, rower zostawia się w trybie postoju w dowolnym, publicznym i ogólnodostępnym punkcie (nie wolno zostawiać go na terenach zamkniętych).

Około 500 rowerów liczy oferta drugiej miejskiej wypożyczalni działającej pod nazwą „LajkBike”. To propozycja dla tych, którzy chcą mieć rower na dłużej. 

500 rowerów elektrycznych i tradycyjnych to oferta nowego programu najmu długoterminowego LajkBike, fot. ZTP

Po opłaceniu abonamentu sprzęt będzie można wziąć do swojego miejsca zamieszkania i korzystać z niego przez co najmniej miesiąc, a maksymalnie przez trzy miesiące. Za jednoślad tradycyjny miesięcznie będzie trzeba zapłacić 29 zł, a za elektryczny – 79 zł z limitem 900 km na miesiąc. Wypożyczalnia ruszy najwcześniej po Wielkanocy. Dostępne będą rowery zarówno tradycyjne jak i elektryczne.

To oferta dla mieszkańca Krakowa. A jak to wygląda w Warszawie? Trzeba przyznać, ze liczbowo obecna stolica „bije” Kraków na głowę. Veturilo, czyli Warszawski Rower Miejski do dyspozycji ma  ponad 3000 rowerów, z czego 2700 tradycyjnych, 300 „elektryków” i 30 tandemów.  Przez pierwsze 20 minut jeździ za darmo.

magazyn miejskich rowerów w Warszawie. Łącznie warszawski ratusz przygotował w tym roku 3000 jednośladów, fot. UM Warszawa

Rowery są dostępne całą dobę, przez 9 miesięcy w roku – od 1 marca do 30 listopada. Znajdują się na 300 stacjach zlokalizowanych we wszystkich 18 dzielnicach Warszawy, najwięcej w Śródmieściu, na Woli i Pradze Południe. Dodatkowo władze Warszawy wprowadziły tzw.  “strefy zwrotu”. To dodatkowe punkty, oprócz stacji, w których  można zakończyć wypożyczenie. Takich punktów będzie ok. półtora tysiąca. Jak podkreśla warszawski ratusz, „mają zapewnić większą elastyczność w korzystaniu z usługi i jednoczesne zachowanie porządku”.

Kraków stawia na wynajem rowerów. Gdynia dopłaca mieszkańcom do kupna 50%

(JS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie