Kraków pamięta. Obchody 20. rocznicy śmierci płk Ryszarda Kuklińskiego (ZDJĘCIA)

W tym tygodniu przypadła 20. rocznica śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego. Z tej okazji odbyła się uroczystość rocznicowa przed pomnikiem generała Ryszarda Kuklińskiego na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego. Krótką modlitwę za gen. Kuklińskiego zmówił o. Jerzy Pająk, kapelan organizacji kombatanckich i niepodległościowych.

Kukliński był oficerem ludowego Wojska Polskiego, nawiązał współpracę z CIA, i przekazał Amerykanom tajne dokumenty bloku sowieckiego. Miało to uchronić Kuklińskiego, miał ochronić Polskę przed tym, aby nie stała się atomową pustynią. Starał się doprowadzić do tego, aby Polska była wolna i suwerenna.

 – Po 1945 roku Polska była elementem bloku sowieckiego, a pułkownik Kukliński był tym oficerem Ludowego Wojska Polskiego, który starał się nas z tego bloku sowieckiego wyprowadzić, który starał się doprowadzić do tego, by Polska z powrotem była państwem niepodległym, suwerennym demokratycznym. Starał się zabezpieczyć polski interes narodowy i starał się doprowadzić do tego, by Polska z tej sowieckiej strefy wpływów została wyrwana – tłumaczy Filip Musiał, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie

fot. IPN w Krakowie 

Kukliński zmarł w wieku 74. lat na Florydzie. Został pochowany początkowo za oceanem, ale jego prochy zostały sprowadzone później do Polski. Spoczywa na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach. Kukliński otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. 

Patrycja Bliska 

Musisz dojechać do pracy komunikacją miejską? To masz pecha, bo Twój tramwaj i autobus mają ferie

Najnowsze

Co w Krakowie