Kraków ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Ma szansę?

Kraków po raz trzeci ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy, tym razem na rok 2024. W konkursie na rok 2022 Kraków uplasował się tuż za finałową czwórką, pokonując trzynaście europejskich miast – takich, jak m.in. Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lyon, Sofia, Zagrzeb czy Belgrad. W ubiegłym  było już duzo lepiej, Kraków  zakwalifikował się do ścisłego finału  wraz z Helsingborgiem, Sofią i Tallinem, który po czterech latach zdobył tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany co roku jednemu europejskiemu miastu, które pokazało, że wiedzie prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego. W konkursie udział mogą wziąć miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców, a w przypadku państw, w których nie ma tak dużego miasta, dopuszczone jest największe miasto w kraju.

Głównym przesłaniem tej inicjatywy jest to, że Europejczycy mają prawo żyć w miastach, które dążą do poprawy jakości życia swoich mieszkańców i do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko w skali globalnej. Przekaz ten wyrażony jest w skrócie sloganem „W zielonych miastach żyje się przyjemniej”. W 2020 r. ten prestiżowy tytuł przyznano Lizbonie (Portugalia). Miasto to dąży do osiągnięcia do 2050 r. stuprocentowej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i ma w planie zasadzenie 100 tys. drzew jeszcze w tym roku. Proces selekcji jest bardzo rygorystyczny. Miasta muszą przedstawić obszerną historię dotychczasowych działań, a także konkretne plany dalszych zmian w kierunku realizacji ideałów przyświecających ruchowi zielonych miast. I nie wystarczą tu tylko puste słowa. Kandydaci dostarczają wiele danych, statystyk i zestawień dotyczących sytuacji w 12 różnych obszarach związanych z ochroną środowiska (m.in. gospodarka wodna i gospodarka odpadami, jakość powietrza, bioróżnorodność, zmiana klimatu i efektywność energetyczna) i to na tej podstawie wyłaniani są zwycięzcy. Krótko mówiąc, miasta muszą wykazać, że ich ambicje mają charakter długofalowy i że przynoszą korzyści ich mieszkańcom, planecie i gospodarce.

Każdy mieszkaniec Krakowa może do 11 marca podzielić  swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co w przestrzeni Krakowa jest  dla niego najistotniejsze. Uwagi i spostrzeżenia można kierować na adres mailowy zielonastolica@um.krakow.pl.

(JS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie