Kraków w świątecznych dekoracjach [zdjęcia]

A w Krakowie już święta… Przynajmniej w taki nastrój wprowadzają mieszkańców i turystów dekoracje świąteczne w centrum miasta. Pięknie prezentują się zwłaszcza po zmroku, kiedy widać je w blasku świateł. Zobaczcie Kraków w świątecznych dekoracjach, a potem sami idźcie je obejrzeć na żywo.

Kraków w świątecznych dekoracjach

Zdjęcie 1 z 52

Tegoroczne dekoracje – tak jak podczas ubiegłorocznych Świąt Bożego Narodzenia – nawiązują do motywów na wawelskich arrasach. Można je podziwiać nad głowami spacerując Drogą Królewską. Stanęły także w okolicach Wawelu czy na placu Szczepańskim, dekoracje widać także na krakowskich mostach.

Święta czuć już także na Rynku Głównym, gdzie stanęła 15-metrowa choinka i gdzie można zrobić zakupy na Jarmarku Bożonarodzeniowym. On także pięknie prezentuje się w świątecznych iluminacjach.

A na Rynku Głównym już święta

Zdjęcie 1 z 43

Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Dla zachowania spójności kolorystycznej projekt iluminacji jest utrzymany w kolorystyce złota i srebra, symbolicznie nawiązując do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy. Źródłem inspiracji rzeźb świetlnych takich jak: jelenie, wielbłądy, żyrafy oraz rajski ptak są arrasy krajobrazowo-zwierzęce, zwane werdiurami, przedstawiające bogactwo fauny i flory, obrazujące renesansowe zainteresowania przyrodą, Motywy roślinne, w tym głównie liście akantu, uzupełniają projekt o dodatkowe motywy dekoracyjne na wszystkich elementach iluminacji: choinkach, girlandach nad ulicami, dekoracjach lamp oraz mostów. Całość projektu jest wzbogacona o cytaty fragmentów arrasów autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta. Ważną częścią projektu dekoracji świetlnych są także bogato zdobione ramy, które tworzą wraz z rzeźbami świetlnymi kompozycje przestrzenne. Uzupełnieniem dekoracji są zaprojektowane bańki świetlne z motywami roślinnymi, zestaw zawieszek i drobnych elementów dekoracyjnych inspirowanych ornamentem zwanym groteską niderlandzką, oraz elementy architektoniczne w nawiązaniu do charakterystycznego dziedzińca zamkowego z krużgankami arkadowymi.

(red) (fot. Andrey Rafael/KRKnews)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie