Kraków. Zaczął się sezon na kleszcze. Interaktywna mapa pokazuje, gdzie jest ich najwięcej

Wraz z nadejściem wiosny, pojawiły się pierwsze kleszcze. Można je spotkać w lesie, na łące, w parku. Ich ugryzienie może być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Kleszcze, atakują znienacka i ciężko je zauważyć. Od teraz można sprawdzić, w którym regionie jest ich najwięcej.

Kleszcze żerują w wysokich trawach, w liściastych parkach, na polanach i w przydomowych ogródkach. Ich ugryzienie może powodować między innymi boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu, które w ciężkim przebiegu prowadzi do śmierci. Warto wiedzieć jak  unikać. Pomóc w tym może specjalna mapa przygotowana przez twórców strony ciemnastronawiosny.pl.

Mapa pozwala nam dowiedzieć się, w którym regionie naszego kraju występuje  najwięcej kleszczy. Jest ona interaktywna i edytowana przez internautów, którzy sami mogą dodawać kolejne miejsca, gdzie znaleźli kleszcza. Mapa przedstawia kleszcze znalezione przez internautów na swoich zwierzętach lub na innych osobach. Aktualizowana jest w czasie rzeczywistym. Jak czytamy w opisie strony – „Mapa przedstawia kleszcze znalezione przez Was na swoich zwierzętach lub osobach. Aktualizowana jest w czasie rzeczywistym. Jeśli Ty też znalazłeś kleszcza, powiadom nas klikając Dodaj kleszcza! Miejsca niebezpieczne to tereny szczególnie lubiane przez kleszcze. Ty również możesz dodać nowe niebezpieczne miejsce. Pamiętaj, że miejsce niezaznaczone na mapie nie oznacza, że jest wolne od kleszczy. Miejsca niebezpieczne pokazane są dokładnie tam, gdzie wskazała go osoba dodająca, natomiast punkty kleszczy wyświetlane są w postaci zanonimizowanej, tzn. rzeczywiste miejsce znalezienia kleszcza znajduje się w promieniu ok. 100 metrów”.

Jak mija Wam majówka? Mamy nadzieję, że bez kleszczy, choć wiemy, że jest ich mnóstwo! Każdego dnia na naszej mapie…

Posted by Ciemna Strona Wiosny – kleszcze w Polsce on Monday, May 2, 2022

W Europie występuje około 70 gatunków kleszczy, z czego w Polsce możemy spotkać ich 19. Są małe i bardzo niebezpieczne dla zdrowia nie tylko zwierząt, ale i człowieka. Spotkanie z tym małym zwierzęciem może skutkować wieloma chorobami. Nie każde ukąszenie kleszcza wywoła u nas boreliozę, ale warto być czujnym i się zabezpieczyć na taką ewentualność. Szybkie usunięcie pajęczaka minimalizuje ryzyko zakażenia. Kluczem do uniknięcia ukąszenia, a co za tym idzie, prawdopodobnego zakażenia, jest odpowiednia profilaktyka. Dobór ubioru i specjalne środki przeciw kleszczom wspomogą nas przy tym. Niezapomniany jednak o dokładnym oglądaniu swojego ciała po wizycie w miejscach zagrożonych występowaniem pajęczaków.

Najnowsze

Co w Krakowie