Krakowianie i Małopolanie w Klubie Milionerów „Dobrej Zmiany” (nazwiska, zarobki)

Musisz przeczytać

Może nie są na samej górze listy kilkudziesięciu osób zakwalifikowanych przez Wirtualną Polskę do Klubu Milionerów „Dobrej Zmiany”, ale też są wysoko i jest ich co najmniej kilkoro. Krakowanie i Małopolanie też są w gronie osób, które dorobiły się sporych pieniędzy za rządów PiS.

Publikacja Wirtualnej Polski – Klub Milionerów „Dobrej Zmiany”. Astronomiczne zarobki ludzi związanych z PiS – WP Wiadomości – wywołała burzę. Dziennikarze przeanalizowali raporty 19 spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa. Wyliczyli, że 122 „Ludzi dobrej zmiany” zarobiło w sumie 267 mln złotych, w tym 66 osób – ponad milion. To zarobki z lat 2016-22021. Na liście milionerów znaleźliśmy nazwiska krakowian i Małopolan.

Paweł Śliwa
To były radny małopolskiego sejmiku, adwokat, politycznie związany z Solidarną Polską. Obecnie jest wiceprezesem PGE, wcześniej był członkiem rady nadzorczej PGE. W latach 2016-21 zarobił w PGE 6,141 mln złotych.

Daniel Obajtek
Chyba najsłynniejszy milioner dobrej zmiany wcale nie zarobił najwięcej. Jego 5,8 mln zł plasuje go dopiero w drugiej dziesiątce listy opublikowanej przez Wirtualną Polskę. Daniel Obajtek to były radny Pcimia i były wójt tej gminy. Po wygranych przez PiS wyborach najpierw został prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, potem był prezesem spółki Energa, od 2018 roku jest szefem Orlenu.

Grzegorz Kądzielawski
To były wiceprzewodniczący Rady Miasta Tarnowa i były radny małopolskiego sejmiku. Politycznie był związany z PiS, choć przez kilka lat – także z Jarosławem Gowinem (był szefem gabinetu wicepremiera Gowina). Od czerwca 2017 roku zasiada w zarządzie Grupy Azoty, obecnie jest wiceprezesem. Zarobił 4,6 mln złotych.

Kamil Kamiński
Karierę zaczynał jako asystent posła Zbigniewa Ziobro. Po pierwszych wygranych przez PiS wyborach (w 2005 roku) jako niespełna 30-latek został prezesem Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków – Balice. Po 2015 roku wrócił na lotnisko, ale do rady nadzorczej. Przez blisko 4 lata był wiceprezesem Tauronu, w tej spółce zarobił 4,445 mln złotych. Obecnie jest członkiem zarządu spółki-córki Tauronu – Tameh Holding.

Józef Rojek
To były prezydent Tarnowa, były radny miejski i były poseł. Przez ponad 2 lata był wiceprezesem Grupy Azoty, zarobił w niej 2,38 mln złotych.

Zofia Paryła
Jest wiceprezesem Lotosu, zarobiła w tej spółce 2,29 mln złotych. Była księgową w firmie, którą kiedyś kierował Daniel Obajtek.

(GS – na podstawie „Klub Milionerów „Dobrej Zmiany”. Astronomiczne zarobki ludzi związanych z PiS” – Wirtualna Polska)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca