Krakowianie zapłacą za spacer po Ojcowskim Parku Narodowym?

Wstęp do wszystkich 23 parków narodowych będzie płatny – przewiduje rządowy projekt ustawy o parkach narodowych. Zgodnie z projektem mieszkańcy Krakowa  zapłacą za wstęp do Ojcowskiego Parku Krajobrazowego. 

Bilety obowiązują w tej chwili w 11 z 23 parków narodowych, między innymi: w Bieszczadzkim, Karkonoskim czy Tatrzańskim. Normalne kosztują osiem złotych (obecnie to maksymalna stawka), a ulgowe cztery.  Do tej pory wysokość opłat określał właściwy minister, w drodze rozporządzenia. „Okazuje się, że takie rozwiązanie nie jest skuteczne, gdyż z uwagi na zmiany dotyczące rozkładu ruchu turystycznego konieczna jest nowelizacja rozporządzenia, co jest procesem długotrwałym” – czytamy w uzasadnieniu. Rząd chce, by w rozporządzeniu określana była jedynie maksymalna wysokość cen biletów. Reszta zasad – w tym sam obowiązek wprowadzenia opłat – zostanie narzucona odgórnie. Do ceny biletu wstępu do parku narodowego znajdującego się w obszarach górskich będzie doliczana dodatkowa kwota na rzecz organizacji ratownictwa górskiego działających terenie danego parku narodowego. Proponowana dodatkowa opłata ma wynieść 15 proc. wysokości ceny biletu wstępu. Obecnie przykładowo w przypadku Tatrzańskiego Parku Narodowego opłata jest w cenie biletu.

Do tej pory z opłat zwolnieni byli  mieszkańcy gmin, które sąsiadowały z gminami parkowymi. W przypadku Ojcowskiego Parku Narodowego  oznaczało to, że płacić nie musieli krakowianie i mieszkańcy okolicznych gmin.  Celem zmiany jest wprowadzenie opłat dla mieszkańców dużych miast, sąsiadujących z parkami narodowymi. „Zwolnienie z opłat mieszkańców gmin sąsiadujących powoduje, że np. nie jest opłacalne wprowadzenie opłat za wstęp w Kampinoskim Parku Narodowym, bowiem zwolnieniem objęci są mieszkańcy Warszawy, licznie odwiedzający ten Park (ponad 1 mln osób rocznie). Tym samym Park ponosi określone koszty utrzymania infrastruktury turystycznej oraz sprzątania odpadów, nie uzyskując z tytułu wstępu żadnych korzyści, pozwalających choćby na pokrycie wymienionych kosztów. Analogiczna sytuacja występuje w Wielkopolskim Parku Narodowym i Ojcowskim Parku Narodowym” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt ustawy o parkach narodowych przewiduje, że z opłaty za bilet wstępu zwolnione będą m.in. osoby:

  • udające się do wyznaczonych w parku narodowym plaż, po drogach lub szlakach turystycznych wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego,
  • udające się do miejsc kultu religijnego znajdujących się na obszarze parku narodowego, po drogach lub szlakach turystycznych wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego,
  • posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny.

Jak wynika z zapisów projektu, parki będą mogły pobierać także inne opłaty za udostępnianie swojego obszaru m.in. w celach filmowania i fotografowania, w szczególności w celach komercyjnych. 

 

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie