Krakowskie wodociągi uspokajają: woda w kranach jest bezpieczna.

Musisz przeczytać

Woda w kranach na terenie Krakowa jest bezpieczna – zapewniają Wodociągi Miasta Krakowa SA. 

O martwych rybach znalezionych w stawach w okolicach Tyńca, informujemy was już od kilku dni. W wodzie znaleziono kilkaset martwych ryb, na szczęście nie potwierdziły się pierwsze doniesienia o ekologicznej katastrofie.

Kilkaset śniętych ryb w dwóch miejscach Małopolsce. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

Krakowianie pytają: czy woda płynąca w kranach jest bezpieczna? Odpowiedź poniżej.

 – Woda dostarczana mieszkańcom Krakowa spełnia wszelkie wymagania prawne. Stosowane procesy uzdatniania zapewniają jej najwyższą jakość, a ciągły monitoring potwierdza jej pełne bezpieczeństwo – informują Wodociągi Miasta Krakowa SA.

Stan hydrologiczny zasobów wodnych, z których korzystają Wodociągi Miasta Krakowa SA, w szczególności poziom napełnienia zbiornika w Dobczycach, przepływy w rzekach: Sanka, Rudawa i Dłubnia oraz jakość wody ujmowanej, są systematycznie monitorowane i weryfikowane pod kątem bezpieczeństwa dostaw wody.

–  Warto podkreślić, że nie obserwuje się negatywnego wpływu na krakowski system zaopatrzenia w wodę okresów charakteryzujących się deficytem opadów i występowaniem suszy – zaznaczaj krakowskie wodociągi

Kontrolę jakości wody prowadzi akredytowane centralne laboratorium i bada parametry fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne wody, wykonując miesięcznie około 6500 badań. Jakość wody jest też codziennie kontrolowana przez służby laboratoryjne w zakładach uzdatniania wody oraz pomiary online w stacjach wczesnego ostrzegania. Parametry wody są również regularnie kontrolowane przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną (sanepid).

W ramach krakowskiego systemu zaopatrzenia funkcjonują obecnie cztery niezależne zakłady uzdatniania, a woda pobierana jest z następujących ujęć:

  • rzeka Sanka – Zakład Uzdatniania Wody Bielany
  • rzeka Dłubnia i studnie głębinowe w Mistrzejowicach – Zakład Uzdatniania Wody Dłubnia
  • rzeka Rudawa – Zakład Uzdatniania Wody Rudawa
  • zbiornik wodny w Dobczycach – Zakład Uzdatniania Wody Raba

 

(JS)

 

 

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca