Kto nie chce się szczepić na koronawirusa? Zaskakujące wyniki sondażu

Fot. kije.pl

Aż 44 proc. Polaków deklaruje, że nie zamierza szczepić się na koronawirusa. Najwięcej przeciwników tego szczepienia jest wśród użytkowników mediów społecznościowych, co nie jest niespodzianką. Ala zaskakiwać może, że częściej chcą się zaszczepić mężczyźni niż kobiety oraz osoby starsze niż młode. Ciekawe jest również podejście do szczepień na koronawirusa w zależności od poglądów politycznych.

W niedzielę w Polsce rozpoczęła się akcja szczepienia na koronawirusa. Wprawdzie w pierwszej kolejności igły wbijane są w ręce medyków, ale za kilka tygodni rusza masowe szczepienia. Tyle że przeciwko takiemu sposobowi zapobiegania epidemii jest nadal ogromna rzesza Polaków. Przynajmniej tak wynika z sondażu IBRiS opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”.

To badanie pokazuje, że aż 44 proc. nie chce szczepić się na koronawirusa. Zamierza się zaszczepić 59 proc, mężczyzn i tylko 35 proc. kobiet. W grupie osób do 40. roku życia niespełna 30 proc. chce się zaszczepić. Wśród 60-68-latków jest 59 proc. zwolenników szczepień, a wśród osób powyżej 70. roku życia – 67 proc.

Ciekawe wyniki badań dotyczą różnić w podejściu do szczepień w zależności od tego, skąd Polacy czerpią swoją wiedzę. Najwięcej przeciwników jest wśród użytkowników mediów społecznościowych, najmniej – w grupie widzów TVN24.

IBRiS zbadał też podejście do szczepień na koronawirusa w zależności od poglądów politycznych. Najwięcej zwolenników szczepień znaleźć można w elektoracie Lewicy – 82 proc. i KO – 65 proc. W grupie wyborców PiS to 56 proc., PSL – 50 proc., a Konfederacji – zaledwie 5 proc.” – podaje „Rzeczpospolita.

(red)

Zobacz także