Absolwentka UJ na liście najbardziej wpływowych osób na świecie

Musisz przeczytać

Prof. Lidia Morawska, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Listę co roku publikuje magazyn „Time”.

Fot. screen Lidia Morawska

Polka (pochodząca z Tarnowa, studiująca w Krakowie) znalazła się w wśród takich postaci jak prezydent USA Joe Biden, książę Harry wraz z małżonką Meghan, aktorka Kate Winslet, piosenkarka Billie Eilish czy Elon Mask. Ten ostatni znalazł się w grupie innowatorów, w której jest także prof. Lidia Morawska. Polska, mieszkająca w Australii, została doceniona za stworzenie zespołu, który przekonał cały świat do tego, że wirus koronawirusa jest w powietrzu. To dzięki niej Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła swoje rekomendacje co do rozprzestrzeniania się wirusa w powietrzu.

„Zebrała zespół ponad 200 naukowców i organów zdrowia publicznego, aby rozpoznać rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 i zmienić sposób, w jaki mierzymy i zmniejszamy ryzyko zakażenia wirusem. Jej rzecznictwo pomogło zmienić praktyki wszędzie, od szkół po miejsca pracy, czyniąc te środowiska bezpieczniejszymi dla większej liczby ludzi na całym świecie” – czytamy w uzasadnieniu magazynu „Time”

Lidia Morawska urodziła się w 1952 roku w Tarnowie. Jej rodzicami byli Zofia Jaskuła i Henryk Jaskuła, słynny kapitan jachtowy. Lidia Morawska Studiowała fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam doktoryzowała się za badania na radonem. Potem pracowała na Uniwersytecie McMaster University w Hamilton i w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej czy na Uniwersytecie w Toronto. Obecnie wykłada na Wydziale Nauki i Technologii Uniwersytetu Technologicznego w Queensland w Australii. W ramach swoich badań badała poziom zanieczyszczenia atmosfery w Australii i na całym świecie, a także wpływ ultradrobnych cząstek na zdrowie ludzkie. Podczas pandemii COVID-19 zebrała i poprowadziła multidyscyplinarną grupę 239 naukowców kierujących organami zdrowia publicznego na całym świecie, aby rozpoznać znaczenie przenoszenia w powietrzu cząstek obciążonych wirusem SARS-CoV-2 i zagrożenia, jakie stwarza dla zdrowia ludzkiego. [16] Na podstawie tych prac WHO i inne organy krajowe, takie jak amerykańskie Centrum Kontroli Chorób, zaktualizowały następnie swoje porady dotyczące transmisji drogą powietrzną.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca