Łukasz Gibała: Nie zagłosuję za referendum ws. odwołania Jacka Majchrowskiego

Jako klub „Krakowa dla Mieszkańców” nie zagłosujemy za referendum dot. odwołania Jacka Majchrowskiego – zapowiedział podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Łukasz Gibała. Radni Krakowa będą głosować nad udzieleniem wotum zaufania dla prezydenta Majchrowskiego. Jeśli prezydent nie otrzyma go po raz drugi, co jest bardzo prawdopodobne, prawo zezwoli na rozpisanie referendum ws. jego odwołania.

Od rana trwa ważna sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której radni zdecydują, czy prezydent Jacek Majchrowski otrzyma absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2022. W poprzednim roku prezydent Majchrowski po raz pierwszy nie otrzymał wotum zaufania. Aby uzyskać wotum zaufania, prezydent Majchrowski potrzebuje poparcia co najmniej 22 radnych. Przewodniczący klubu „Kraków dla mieszkańców” już zapowiedział, że nie poprze takiego wniosku – Jeśli pojawi się wniosek o referendum, my jako klub takiego wniosku nie poprzemy – zapowiedział Łukasz Gibała. 

Jednak prezydent Majchrowski nie ma co liczyć na głosy „Krakowa dla mieszkańców” przy okazji głosowania nad samym absolutorium. Łukasz Gibała wskazał na głównym problem finansów Krakowa. To przede wszystkim – zdaniem radnego – wielkie zadłużenie miasta – W 2022 roku koszt obsługi długu wyniósł 192 miliony złotych. Za tą kwotę można byłoby zakupić 32 elektrycznych autobusów – wyliczył radny. Ocenił, że pod względem finansowym rok 2022 był dla Krakowa pełen niechlubnych rekordów, w tym najwyższego deficytu w historii miasta, wynoszącego ponad 4 miliardy złotych.

Zapis relacji z dzisiejszej sesji znajduje się TUTAJ

(JS)

 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie