Marsz Równości w Krakowie bez prezydenta Jacka Majchrowskiego

Jacek Majchrowski nie weźmie udziału w zbliżającym się III Marszu Równości w Krakowie. 

Marsz Równości odbędzie się w sobotę, 20 maja.  Parada środowisk LGBT rozpocznie się o godz. 15.00 przed Muzeum Narodowym.  Uczestnicy przejdą ulicą Straszewskiego, Podwale, Szewską, Rynkiem Głównym, Grodzką, św. Idziego, Podzamczem, Powiśle, Zwierzyniecką, Krasińskiego. Marsz zakończy się około godziny 17 przed Muzeum Narodowym. 

Marsz po raz trzeci organizowany jest pod patronatem prezydenta Jacka Majchrowskiego. Już wiadomo, że prezydenta nie będzie. Poprosiliśmy urząd miasta o informacje, czy prezydent spotka się z uczestnikami marszu – Na Marszu Równości będzie pełnomocniczka prezydenta Nina Gabryś – poinformowała Monika Chylaszek, rzecznik prasowy Prezydenta. 

Swoje przybycie na krakowski Marsz Równości zapowiedzieli za to  międzynarodowi goście, m.in. osoby przedstawicielskie organizacji Fenway Institute, będące gośćmi Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych, a także osoby reprezentujące norweskie Oslo Pride. 

Marsze Równości od lat organizowane są w całej Polsce. W wielu miastach wydarzenia objęte są patronatami prezydentów. Tak dzieje się m.in. w Olsztynie, Bydgoszczy, Łodzi czy Poznaniu. Jeszcze kilka lat temu krakowski Marsz odbywał odbywał się bez patronatu. Magistrat tłumaczył to „przyznanym wcześniej partnerstwem, które patronat wykluczały”. W 2020 roku Prezydent Jacek Majchrowski zmienił zdanie, ale w przeciwieństwie do prezydentów innych miast, w Marszu do tej pory nie wziął udziału. Urząd miasta reprezentowała pełnomocniczka prezydenta ds. równego traktowania Nina Gabryś.

Marsz Równości pod patronatem prezydenta Jacka Majchrowskiego

 

 

6 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie