„Dobra zmiana” dotarła do szpitala psychiatrycznego. Dyrektorem zostanie były wicewojewoda z PiS

Musisz przeczytać

Marszałek województwa małopolskiego odwołał Stanisława Kracika ze stanowiska dyrektora szpitala Babińskiego. Przestanie pełnić dotychczasową funkcję z końcem marca. Jego miejsce ma zająć były wicewojewoda Zbigniew Starzec. Pracownicy szpitala i związki zawodowe bronią obecnego dyrektora i apelują do marszałka, by nie dokonywał zmian. Grożą też protestem

Pierwsze sygnały o dymisji Stanisława Kracika pojawiły się w sierpniu 2020 roku. Wtedy kierownicy wszystkich oddziałów szpitala Babińskiego złożyli wypowiedzenia z pełnienia funkcji kierowniczych i sprawa ucichła. Ale władze województwa ponownie przymierzają się do zmian personalnych w szpitalu psychiatrycznym.

W styczniu 2021 r. Zarząd Województwa polecił stworzyć nowe stanowisko w szpitalu – zastępcy dyrektora ds. współpracy i infrastruktury. Umieścił na nim byłego starostę oświęcimskiego i byłego wicewojewodę Zbigniewa Starca – opowiadają związkowcy. – Na spotkaniu ze związkami zawodowymi pan Starzec deklarował ścisłą współpracę z dyrektorem Kracikiem i nie zaprzeczył, że jego stanowisko pracy zostało stworzone specjalnie dla niego oraz że był to wybór polityczny – twierdzą przedstawiciele związków. Teraz to on ma być nowym dyrektorem.

Zbigniew Starzec (fot. muw.pl)

25 lutego 2021 roku Stanisław Kracik został wezwany do Urzędu Marszałkowskiego. – Przekazano mu, że będzie pełnił swoją funkcję do końca marca. Zasugerowano także aby sam złożył rezygnację – twierdzą związkowcy, którzy zapowiadają protest całej załogi. 17 marca Stanisław Kracik został poinformowany, że będzie dyrektorem tylko do 30 marca.

Kierownicy jednostek medycznych zdecydowali o ponownym złożeniu wypowiedzeń z funkcji kierowniczych (będą pracować jako lekarze, nie będą jako kierownicy współpracować z narzuconym p.o. Dyrektorem). Związki Zawodowe planują protest uliczny pod siedzibą Zarządu Województwa przy ul. Basztowej 22. W tym tygodniu złożone zostanie stosowne zawiadomienie do Urzędu Miasta. Kierownicy jednostek medycznych żądają spotkania z marszałkiem województwa. Wybrali delegację (5 osób), która ma ich reprezentować w rozmowach. – Nie ma zgody na nieprzemyślane i niemerytorycznie decyzje w tak skomplikowanej i trudnej sytuacji. Wzywamy do zaniechania eskalacji konfliktu i wycofania się ze szkodliwych dla dalszego funkcjonowania szpitala decyzji – apelują związkowcy.

Stanisław Kracik (fot. pl.wikipedia.org)

Stanisław Kracik kieruje placówką od 2012 roku. Nie da się jednak ukryć, że od lat jest związany z Platformą Obywatelską (był wojewodą małopolskim i kandydatem PO na prezydenta Krakowa w 2010 roku), co niekoniecznie musiało podobać się Urzędowi Marszałkowskiemu, któremu szefuje marszałek województwa Witold Kozłowski z PiS. Teraz szpitalem pokieruje były wicewojewoda z PiS.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca